Nauka

Politechniki wabią dziewczęta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 11:05
"Dziewczyny na politechniki" to projekt mający na celu zachęcenie płci pięknej do studiowania na kierunkach inżynieryjnych.

Dziewczyny na politechniki! to pierwszy w naszym kraju projekt promujący kierunki techniczne wśród młodych kobiet. W tym roku akcji przyświeca dodatkowe hasło: "Dziewczyny do ścisłych". Program ma zachęcić ma uczennice szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych. Organizatorami akcji są: Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

 

Polskie Radio Euro


Podczas Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn – w 14 uczelniach w całym kraju pracujące tam panie, a także studentki i absolwentki spotkały się z uczennicami, żeby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Wszystkie panie miały okazję zwiedzania uczelnianych pracowni i laboratoriów, brały udział w doświadczeniach, a od studentek dowiedziały się o blaskach i cieniach studiowania w grupach "z przewagą pierwiastka męskiego"…

Fundacja Edukacyjna Perspektywy przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie dwudziestu publicznych uczelni technicznych. Badanie dotyczyło ogólnego udziału kobiet w liczbie studentów, a także stopnia sfeminizowania konkretnych wydziałów.

Na politechnikach w całej Polsce zaledwie 30% ogólnej liczby studentów to kobiety. Na kierunkach stricte technicznych jest to już tylko kilka procent – na przykład na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej kobiety stanowią 2,4% studentów, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Radomskiej 2,6%.


Na uczelniach biorących udział w II edycji akcji Dziewczyny na politechniki!, w roku akademickim 2009/2010 możemy zaobserwować przyrost udziału kobiet w ogólnej liczbie studentów równy 1,4% (czyli 6 576 osób). Politechniki, które nie uczestniczyły w projekcie, odnotowały przyrost wynoszący jedynie 0,6%.

Rośnie też liczba studentek przyjętych na pierwszy rok studiów – większość uczelni biorących udział w akcji odnotowała wzrost  o wartości około 1,5 %, jednak są też uczelnie, gdzie wynik ten jest dużo wyższy, np. Politechnika Poznańska (3,7%), Politechnika Rzeszowska (3,8%), Politechnika Częstochowska (4,7%) i Politechnika Świętokrzyska (5,6%).

pg

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA
Czytaj także

Polskie uczelnie nie są dobrze zarządzane

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 20:10
Polskie uniwersytety są w ogonie nie tylko świata ale i Europy. Czym to grozi dla naszego kraju?
rozwiń zwiń