Nauka

Milion przypadków rocznie. Jak zapobiegać upadkom seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 15:45
To jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, a u osób powyżej 65 lat najczęstsza przyczyna śmiertelności. Wielokrotnie częstsza niż wypadki komunikacyjne - wskazuje Narodowy Instytut Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii.
Co roku w Polsce upada ponad milion seniorów
Co roku w Polsce upada ponad milion seniorówFoto: Photographee.eu/shuttertsock.com

Po 65. roku życia upadek statystycznie przydarza się co dziesiątej osobie, natomiast po ukończeniu 90 lat, ryzyko upadku wynosi już blisko 35 proc.

Konsekwencją upadku są różnego rodzaju urazy - stłuczenia, złamania, urazowe uszkodzenia mózgu - które kończą się hospitalizacją.

- Najniebezpieczniejsze są złamania szyjki kości udowej, które bardzo często kończą się zgonem pacjenta - podkreślił dr Przemysław Rzodkiewicz, kierownik Zakładu Gerontologii, Zdrowia Publicznego i Dydaktyki Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii (NIGRiR).

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

- Upadki związane są z czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Czynniki wewnętrzne to wszelkiego rodzaju choroby, problemy zdrowotne pacjenta. Czynniki zewnętrzne to różne przedmioty, które mogą spowodować zachwianie równowagi, utratę równowagi i w konsekwencji upadek - wyjaśniła dr Teresa Sadura-Sieklucka, fizjoterapeutka z NIGRiR.

- U 12 do 40 proc. pacjentów, którzy raz upadli dochodzi do rozwoju zespołu poupadkowego – wskazał prof. Tomasz Targowski, kierownik Kliniki Geriatrii w NIGRiR.

- Jest to obawa przed następnym upadkiem. Zespół poupadkowy i lęk związany z nim powoduje, że seniorzy mają tendencje do samoistnego ograniczania swojej aktywności fizycznej, co rozpoczyna mechanizm błędnego koła. Osoba mniej się rusza, a więc słabną jej mięśnie - dodał.

Prof. Targowski wytłumaczył, że w takim przypadku potrzebna jest praca geriatry lub psychologa i bliskich, aby taką osobę po upadku na nowo zaktywizować.

Jak zapobiegać upadkom?

- Senior powinien pięć razy w tygodniu wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia, schodząc z jakiegoś wyższego przedmiotu na niższy (np. może być to materac). Można też ćwiczyć równowagę sięgając po różne przedmioty - powiedziała dr Sadura-Sieklucka.

Zalecane są także codzienne, półgodzinne spacery i marsze z kijami nordic walking. Ważne jest odpowiednie obuwie z antypoślizgową wkładka i miękką podeszwą.

Warto usunąć dywaniki z łazienki i kuchni, gdyż seniorzy często potykają się o nie i przewracają. Jeśli chodzi o łazienkę, to najlepiej byłoby, żeby był w niej prysznic z uchwytem, bez progu.

- Zwróćmy też uwagę, żeby kable były schowane, najlepiej w listwach przypodłogowych, żeby nie przeszkadzały, nie zagrażały pacjentowi - zauważył dr Sadura-Sieklucka.

Niezmiernie istotne jest również oświetlenie. Musi być ono dużo mocniejsze niż dla osoby w wieku do 65. roku życia. Przyjmuje się, że seniorzy potrzebują czterokrotnie silniejsze światło, by komfort widzenia był taki sam.

Zdrowie.PAP.pl/Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska/kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna

Czytaj także

Co piąty dorosły Polak odczuwa szumy uszne

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:38
Szumy uszne (tinnitus auris) to dźwięki słyszane w jednym uchu, obojgu uszach lub w głowie, a czasami w uszach i głowie jednocześnie. Przez pacjentów często określane są one jako piski, dzwonienie, pukanie, dudnienie, gwizdy i szelesty. Niezależnie od brzmienia i charakteru odczuwanych dźwięków wszystkie nazywane są szumami usznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce jest już ponad 1,3 mln potencjalnych dawców szpiku kostnego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 14:15
- Pod tym względem w Europie zajmujemy drugie miejsce zaraz za Niemcami - poinformował konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak.
rozwiń zwiń