Nauka

Jakie sygnały wysyła chora tarczyca? Jak o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:37
Choć waży zaledwie 20-30 gramów, to jednak ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w tym zwłaszcza naszego metabolizmu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Albina Glisic/shutterstock.com

Tarczyca, bo o niej mowa, nazywana przez fachowców gruczołem tarczowym, to niewielki narząd endokrynny (wytwarzający hormony) zlokalizowany w okolicy szyi. Najważniejsze wytwarzane przez nią hormony to: tyroksyna (zwana w skrócie T4) oraz trójjodotyronina (T3).

Eksperci alarmują, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, szybko przybywa osób cierpiących na różnego rodzaju choroby tarczycy, m.in. na jej nadczynność, niedoczynność, zapalenie czy też nowotwory. Według szacunków, na choroby tarczycy cierpi już ponad 20 proc. mieszkańców Polski, przede wszystkim kobiety.

Po czym rozpoznać chorobę tarczycy?

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Organizm człowieka, którego tarczyca jest chora, wysyła wiele sygnałów ostrzegawczych.

- Wykryte odpowiednio wcześnie choroby tarczycy umożliwiają rozpoczęcie adekwatnego procesu leczenia, a także ograniczenie wielu groźnych powikłań dla zdrowia pacjentów - podkreślił prof. Ireneusz Nawrot, sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudności w koncentracji, to niektóre z symptomów charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Nadczynności często towarzyszą uczucie gorąca, zwiększona potliwość, duszność, kołatanie serca czy drżenie rąk.

- Zarówno nadczynność tarczycy jak i jej niedoczynność mogą ze sobą współistnieć. Dlatego tak ważna jest w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów wizyta u specjalisty - zaznaczył prof. Ireneusz Nawrot.

Chora tarczyca może się manifestować jeszcze na wiele innych sposobów, m.in. poprzez tzw. wole tarczycowe, czyli dość widoczne i wyczuwalne poprzez dotyk powiększenie tarczycy. Osoba z wolem ma nie tylko powiększony obwód szyi, ale też często odczuwa ucisk w tchawicy, co powoduje duszności i trudności z oddychaniem.

Innymi objawami chorób tarczycy są różnego rodzaju zmiany guzkowe, wśród których występują m.in. zmiany nowotworowe.

Na jakie badania skieruje nas lekarz?

Osoby, u których podejrzewa się choroby tarczycy są przez lekarzy kierowane na różne badania diagnostyczne, w tym najczęściej na badania: stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) w surowicy krwi, stężenia hormonu fT4 (czyli tzw. wolnej tyroksyny), a także badania obrazowe, takie jak USG tarczycy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że TSH, wbrew obiegowej opinii, nie jest wcale hormonem tarczycy, lecz hormonem przysadki mózgowej. Ale to właśnie TSH steruje tarczycą i pobudza ją do produkcji własnych hormonów.

Jak zapobiegać chorobom tarczycy?

- Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób tarczycy. Jednym z najważniejszych jest stres, który znacząco osłabia nasz układ immunologiczny. Ryzyko to zwiększają też używki i różnego rodzaju toksyny środowiskowe, w tym m.in. smog - wskazał prof. Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

- Dlatego, w celu ograniczenia ryzyka zachorowania, powinniśmy bardziej zadbać o higienę swojego życia. To znaczy o ograniczenie stresu, zdrowe odżywianie, dużą ilość snu, ale także wyjazdy z miasta na łono natury - powiedział.

Profesor podkreślił, że choć niedoboru jodu, także niekorzystnego dla tarczycy, już w Polsce nie mamy (z uwagi na obowiązkowe jodowanie soli kuchennej), to jednak dla tarczycy groźny może się okazać także jego nadmiar w diecie. Może on wywołać m.in. autoimmunologiczne choroby tarczycy, jak np. choroba Gravesa-Basedowa czy Hashimoto.

Składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy to, oprócz jodu także: żelazo, cynk, selen, witaminy z grupy B, a także witaminy C i D.

Zdaniem ekspertów za wzrost liczby zachorowań na raka tarczycy odpowiada: większa ekspozycja na promieniowanie jonizujące (częściej korzystamy z badań RTG), a także otyłość (epidemia otyłości i związana z nią insulinooporność).

Wiktor Szczepaniak, PAP Zdrowie, kk

Czytaj także

Badanie cytologiczne będzie wyglądało inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 11:25
- Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość zmiany metody badań cytologicznych - poinformowała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Nowa metoda - cytologia na podłożu płynnym - według Polskiego Towarzystwa Patologów jest dokładniejsza, co może zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie leczyć atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 11:55
- Leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS) przynosi efekty tylko wtedy, gdy jednocześnie stosowana jest odpowiednia pielęgnacja skóry - przekonuje dermatolog dr Joanna Czuwara. Dzięki pielęgnacji można też znacznie opóźnić, a nawet zapobiec nawrotowi choroby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski wynalazek zrewolucjonizuje leczenie przepuklin?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:14
- Zamiast syntetycznej siatki do leczenia przepuklin będzie można użyć elastycznej łatki, która może zrewolucjonizować zabiegi rekonstrukcji tkanek miękkich, w tym szczególnie leczenie przepukliny - powiedział prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray ze Szczecina.
rozwiń zwiń