Nauka

Jaskra. Co to jest? Kto jest narażony? Jak uniknąć utraty wzroku?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 15:06
Jaskra to podstępna choroba, a stawka za jej zlekceważenie wysoka - utrata wzroku. Można ją wcześnie wykryć i uniknąć tragicznego scenariusza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/shutterstock.com

Co to jest jaskra?

Ta przewlekła choroba oczu, nazywana czasami "cichym złodziejem wzroku", rozwija się podstępnie i w krajach rozwiniętych jest drugą najczęstszą (po zaćmie) przyczyną utraty wzroku.

Powstaje w taki sposób, że wytwarzana w oku i niezbędna do jego funkcjonowania ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną i przenika do krwioobiegu w miejscu nazywanym kątem przesączania.

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Jeśli odpływ jest blokowany, wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe i dochodzi do ucisku na nerw wzrokowy. Ucisk doprowadza do niszczenia włókien nerwowych i zaniku nerwu wzrokowego.

W większości przypadków ucisk ten wzrasta powoli, nie dając żadnych objawów, tylko w ok. 10 proc. może mieć gwałtowny przebieg i objawiać się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i pogorszeniem widzenia.

- Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium - powiedziała prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

- W Polsce aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu - dodała.

Kto jest narażony na jaskrę?

- Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek - podkreślił prof. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Osoby szczególnie narażone na zachorowanie, to osoby: z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (prawidłowe to 16 mm/Hg-21 mm/Hg), krótkowzrocznością, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krążenia krwi (np. bardzo niskim ciśnieniem tętniczym, co objawia się m.in. marznięciem dłoni i stóp czy bólami głowy), w rodzinie których stwierdzono jaskrę, z cukrzycą.

Tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok - dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka jaskry - nawet co sześć miesięcy.

xx 

Jak bada się wzrok pod kątem jaskry?

Najczęściej kojarzy się diagnozę lub zagrożenie jaskrą z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i jego zmierzenie jest konieczne w diagnostyce chorób narządu wzroku.

Jednak nawet połowa pacjentów z jaskrą ciśnienie wewnątrzgałkowe ma prawidłowe. Dlatego pomiar tego parametru nie wystarcza, konieczne jest też, by okulista zbadał także dno oka i grubość rogówki.

Justyna Wojteczek, PAP Zdrowie, kk

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie NAUKA wzrok
Czytaj także

Badanie cytologiczne będzie wyglądało inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 11:25
- Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość zmiany metody badań cytologicznych - poinformowała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Nowa metoda - cytologia na podłożu płynnym - według Polskiego Towarzystwa Patologów jest dokładniejsza, co może zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie leczyć atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 11:55
- Leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS) przynosi efekty tylko wtedy, gdy jednocześnie stosowana jest odpowiednia pielęgnacja skóry - przekonuje dermatolog dr Joanna Czuwara. Dzięki pielęgnacji można też znacznie opóźnić, a nawet zapobiec nawrotowi choroby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie sygnały wysyła chora tarczyca? Jak o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:37
Choć waży zaledwie 20-30 gramów, to jednak ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w tym zwłaszcza naszego metabolizmu.
rozwiń zwiń