Polskie Radio
Section05
wzrok

Badania przesiewowe wzroku u dzieci. Szef MEiN: pilna potrzeba kontynuacji programu

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział podczas konferencji prasowej podsumowującej program badań przesiewowych u dzieci "Dobrze widzieć", że kompleksowe wyniki badań wzroku u dzieci z klas I-III pokazują, że ich kontynuowanie jest konieczne nie tylko w skali całego woj. lubelskiego, ale też w skali całej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki społeczeństwo zdrowie dziecka dzieci wzrok

Studenci organizują bezpłatne badania wzroku i okulary dla uchodźców

Wśród uchodźców z Ukrainy zdarzają się też osoby, które docierają do Polski bez okularów: zapomniały ich, zgubiły je bądź zniszczyły w czasie długiej drogi. Pomagają im studenci - pracownicy Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc akcję bezpłatnych badań dla osób uciekających przed wojną.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy pomoc Uniwersytet Warszawski okulary badania wzrok Tomasz Miara Trójka

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera?

W czasie trwającej pandemii koronawirusa dzieci oraz młodzież w większym wymiarze spędzają czas przed ekranem komputerów, telewizorów czy smartfonów. Co dzieje się z oczami, gdy za długo korzystamy z urządzeń elektrycznych? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka okulary szkoła komputery smartfony telewizor społeczeństwo Joanna Racewicz wzrok

Epidemia krótkowzroczności. Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem

Pandemia sprzyja rozwojowi krótkowzroczności wśród dzieci. Jak wynika z najnowszych badań, od marca ubiegłego roku wzrok pogorszył się aż u 40 procent najmłodszych. Kłopoty mogą się szczególnie dać we znaki na początku roku szkolnego. Jak alarmują naukowcy, coraz więcej uczniów będzie miało trudności z odczytaniem tego, co znajduje się na tablicy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo wzrok dzieci szkoła Paweł Turski Łukasz Ciechański

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców wzrok

"Wsparcie dzieci i młodzieży po covidzie". Szef MEiN o programie profilaktyki krótkowzroczności

- Program profilaktyki krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3 ma docelowo dotyczyć badań wzroku dzieci, żeby leczyć krótkowzroczność i stworzyć zalecenia takiego funkcjonowania ze sprzętem informatycznym, które będzie jak najmniej szkodliwe dla uczniów - mówił w piątek w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek dzieci wzrok Uniwersytet Medyczny w Lublinie COVID-19 społeczeństwo Koronawirus w Polsce