X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Grzyb kontroluje mózgi mrówek - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 11:24
Co więcej, dzieje się tak od milionów lat.
Audio

Jak wskazują ślady na skamieniałych liściach, już 48 milionów lat temu grzyby przejmowały kontrolę nad zachowaniem mrówek. Informuje o tym "New Scientist".

Zjawisko przejmowania kontroli nad zachowaniem mrówek Camponotus leonardi przez grzybiego pasożyta jest znane od dawna. Odpowiedzialny za nie jest grzyb Ophiocordyceps unilateralis, który w ten sposób rozprzestrzenia się. Zmienia on funkcjonowanie mózgu mrówki, modyfikując sposób, w jaki reaguje ona na poszczególne feromony.


Zarażona mrówka zachowuje się nietypowo - porzuca mrowisko, by szukać idealnych warunków dla rozwoju pasożyta (94-95 proc. wilgotności powietrza, temperatury ok. 20-30 stopni Celsjusza). Owad wchodzi na drzewo i po jego północnej stronie, na wysokości około 25 centymetrów nad ziemią wbija żuwaczki w żyłkę po spodniej stronie liścia, po czym przestaje się poruszać i obumiera. Grzyb przerasta ciało mrówki, zamieniając jej organy wewnętrzne w cukry wspierające własny rozwój. Mięśnie kontrolujące szczęki mrówki pozostają nienaruszone. Grzyb nie uszkadza także chitynowego pancerza, wrastając w pęknięcia i szczeliny. W ten sposób blokuje dostawanie się do środka bakterii i zarodników innych grzybów. W końcu z głowy mrówki wyrasta czerwonobrązowa szypułka ze zgrubieniem, które pęka i rozsiewa kolejne zarodniki, które infekują kolejne mrówki. Cały proces trwa zaledwie kilka dni.

Na niektórych drzewach powstają wręcz „mrówcze cmentarzyska”. - Można znaleźć nawet 20 do 30 mrówek na metrze kwadratowym. Zawsze są ona na konkretnej wysokości i przed śmiercią zdążyły wgryźć się w liść, aby dotrzeć do soków – mówi David Hughes z Harvardu, który bada Camponotus leonardi.

Brzmi jak scenariusz odcinka „Z archiwum X”? A jednak – tak się dzieje, i to od milionów lat. David Hughes odkrył na skamieniałych liściach z niemieckiego Messel charakterystyczne ślady ugryzień, podobne do pozostawianych przez zainfekowane przez grzyba mrówki Camponotus leonardi. Skamieniałości z Messel pochodzą sprzed ok. 48 mln lat, a zatem tajemniczy związek mrówek i Ophiocordyceps unilateralis trwa co najmniej od tego okresu.

(pap/ew)


Zobacz, jak grzyb atakuje C. unilaterialis:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzę stadne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 12:06
Tylko mrówki i pszczoły to prawdziwi gracze drużynowi – twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki bez samców

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 12:41
Kolonie mrówek żyjących w Amazonii składają się wyłącznie z samic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce jest 100 gatunków mrówek

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2010 20:30
Na świecie jest ich kilkanaście tysięcy. Najwięcej nowych gatunków odkrywanych jest w Ameryce Południowej. Najmniejsze mają mniej niż milimetr, a największe dochodzą do 2,5 cm.
rozwiń zwiń