X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zwierzę stadne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 12:06
Tylko mrówki i pszczoły to prawdziwi gracze drużynowi – twierdzą naukowcy.
Audio

Inne zwierzęta szukają w grupie jedynie ochrony przed drapieżnikami.

Badacze z Uniwersytetów w Edynburgu i Oxfordzie wykorzystali matematyczne modele w celu analizy zachowań grupowych. Okazało się, że bison czy ryba próbują dostać sie do środka grupy w celu utrzymania się poza zasięgiem ewentualnego ataku drapieżnika. Mrówki i pszczoły pracują natomiast jak jeden organizm, a także są gotowe umrzeć dla większego dobra całek kolonii.

Skąd takie poświęcenie? Jak sądzą badacze, w niektórych grupach zwierząt, zwanych superorganizmami, członkowie są ze sobą spokrewnieni tak blisko, że w przypadku śmierci jednego osobnika, jego materiał genetyczny i tak zostaje przekazany kolejnym pokoleniom – wyłączony zostaje zatem podstawowy czynnik powodujący osobniczy egoizm.
 
“Często widzimy zwierzęta stadne, które poruszają się równolegle, jak na przykład ptaki” – mówi dr Andy Gardner z Uniwersytetu w Edynburgu. - "Ale to, co wygląda na zbiorowy wysiłek, w rzeczywistości jest przepychaniem się zwierząt do środka grupy, aby uniknąć drapieżników. Z drugiej strony mrówki czy pszczoły w ulu zachowują się jak jeden organizm, rządzący się odrębnymi prawami. U pszczół każda robotnica umrze za dobro wspólnoty, bo to królowa przekazuje geny” – wyjaśnia naukowiec.

Superorganizmy rzadko występują w przyrodzie. Pojawiają się tylko tam, gdzie jakimś sposobem udaje się znieść konflikt jednostkowych organizmów w grupie. Właśnie dlatego nazwa „superorgaznizm” w żadnym wypadku nie nadaje się do opisywania ludzkich społeczeństw.

Wyniki badań ukazały się w Journal of Evolutionary Biology.

(ew) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pszczele złoto

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2009 05:19
Produkty pszczele to jedne z najstarszych smakołyków i leków świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki bez samców

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 12:41
Kolonie mrówek żyjących w Amazonii składają się wyłącznie z samic.
rozwiń zwiń