X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

5185 kraterów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 11:54
Gdzie? Na Księżycu. Po stuleciach badań naukowcy nareszcie policzyli, ile ich jest.
Audio

Naukowcy analizujący dane z amerykańskiej sondy księżycowej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) policzyli wszystkie kratery na powierzchni Księżyca  - ale tylko te o średnicach co najmniej 20 km. Okazało się, że na Srebrnym Globie jest 5185 takich struktur. 

Księżyc nie posiada aktywności wulkanicznej, a wszystkie jego kratery to efekt kosmicznych kolizji. Własnie dlatego szczegółowe policzenie kraterów pozwala także na zbadanie ciał, które uderzały w powierzchnię Srebrnego Globu. W tym celu astronomowie stworzyli katalog kraterów uderzeniowych na Księżycu, korzystając z pomiarów wysokościomierza laserowego pracującego na pokładzie LRO. Dane do sporządzenia mapy topograficznej Srebrnego Globu pochodziły aż z 2,4 miliarda pomiarów wykonanych przez to urządzenie.

Okazuje się, że można rozróżnić dwa osobne rodzaje planetoid i komet, które bombardowały Księżyc w czasie jego młodości. Efekty bombardowania przez starszy z nich widoczny są na obszarze z księżycowych gór, a przez młodszy – na terenie księżycowych "mórz". Co ciekawe, w księżycowych górach występuje większa liczba dużych kraterów w stosunku do małych, co oznacza, że dawniej w powierzchnię Srebrnego Globu uderzało więcej dużych ciał. Wśród młodych kraterów dominują te, które zostawiły mniejsze skały.

Badania zespołu profesora Jamesa Heada z Brown University w Providence (USA) wskazują, że małe skały zaczęły dominować wśród obiektów uderzających w Księżyc około 3,8 miliarda lat temu. W podobnym czasie przestały formować się też olbrzymie baseny uderzeniowe. - "Otwarte pozostaje pytanie, czy oba fakty są ze sobą związane, a odpowiedź na nie może rzucić światło na najwcześniejszą historię wewnętrznych rejonów Układu Słonecznego, włącznie z Ziemią" – mówi prof. Head.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NASA USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co NASA zawdzięcza Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 11:41
NASA nie zachowała taśmy z relacją filmową z lądowania Apollo 11 na Księżycu. Pomogło Hollywood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lód na biegunie Księżyca w ciemnych kraterach

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 16:15
Urządzenia NASA zarejestrowały 40 kraterów z lodem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: Księżyc skurczył się i będzie malał nadal

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 02:26
Księżyc, naturalny satelita Ziemi, zmniejszył się w ciągu ostatnich 800 mln lat. To zaskakujące odkrycie ogłosili w Waszyngtonie naukowcy z NASA.
rozwiń zwiń