Nauka

5185 kraterów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 11:54
Gdzie? Na Księżycu. Po stuleciach badań naukowcy nareszcie policzyli, ile ich jest.

Naukowcy analizujący dane z amerykańskiej sondy księżycowej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) policzyli wszystkie kratery na powierzchni Księżyca  - ale tylko te o średnicach co najmniej 20 km. Okazało się, że na Srebrnym Globie jest 5185 takich struktur. 

Księżyc nie posiada aktywności wulkanicznej, a wszystkie jego kratery to efekt kosmicznych kolizji. Własnie dlatego szczegółowe policzenie kraterów pozwala także na zbadanie ciał, które uderzały w powierzchnię Srebrnego Globu. W tym celu astronomowie stworzyli katalog kraterów uderzeniowych na Księżycu, korzystając z pomiarów wysokościomierza laserowego pracującego na pokładzie LRO. Dane do sporządzenia mapy topograficznej Srebrnego Globu pochodziły aż z 2,4 miliarda pomiarów wykonanych przez to urządzenie.

Okazuje się, że można rozróżnić dwa osobne rodzaje planetoid i komet, które bombardowały Księżyc w czasie jego młodości. Efekty bombardowania przez starszy z nich widoczny są na obszarze z księżycowych gór, a przez młodszy – na terenie księżycowych "mórz". Co ciekawe, w księżycowych górach występuje większa liczba dużych kraterów w stosunku do małych, co oznacza, że dawniej w powierzchnię Srebrnego Globu uderzało więcej dużych ciał. Wśród młodych kraterów dominują te, które zostawiły mniejsze skały.

Badania zespołu profesora Jamesa Heada z Brown University w Providence (USA) wskazują, że małe skały zaczęły dominować wśród obiektów uderzających w Księżyc około 3,8 miliarda lat temu. W podobnym czasie przestały formować się też olbrzymie baseny uderzeniowe. - "Otwarte pozostaje pytanie, czy oba fakty są ze sobą związane, a odpowiedź na nie może rzucić światło na najwcześniejszą historię wewnętrznych rejonów Układu Słonecznego, włącznie z Ziemią" – mówi prof. Head.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NASA USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co NASA zawdzięcza Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 11:41
NASA nie zachowała taśmy z relacją filmową z lądowania Apollo 11 na Księżycu. Pomogło Hollywood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lód na biegunie Księżyca w ciemnych kraterach

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 16:15
Urządzenia NASA zarejestrowały 40 kraterów z lodem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: Księżyc skurczył się i będzie malał nadal

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 02:26
Księżyc, naturalny satelita Ziemi, zmniejszył się w ciągu ostatnich 800 mln lat. To zaskakujące odkrycie ogłosili w Waszyngtonie naukowcy z NASA.
rozwiń zwiń