Polskie Radio
Section05
Waszyngton

Waszyngton: Szef MON spotka się z gen. Jamesem Mattisem

Minister obrony Antoni Macierewicz rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Jej głównym punktem będzie spotkanie z szefem Pentagonu generałem Jamesem Mattisem. Wcześniej Antoni Macierewicz weźmie udział w panelach dyskusyjnych dotyczących krajów Europy Środkowo-Wschodniej. O wizycie szefa MON w USA mówił w audycji Północ-Południe Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Waszyngton USA Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone

Forum ONZ a perspektywa europejska

Trwa 72. sesja Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych. W środę, w imieniu Unii Europejskiej, przemówienie wygłosi szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jaką rolę odgrywa UE w ONZ i jaki wpływ ma Wspólnota na rozwiązywanie problemów i konfliktów lokalnych i tych globalnych? W audycji Świat w Powiększeniu mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Donald Tusk Beata Płomecka Bliski Wschód Uniwersytet Jagielloński Bruksela Waszyngton

Korea Północna grozi USA atakiem na wyspę Guam

- Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew". Mimo sprzeciwu Zachodu Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego. O narastającym kryzysie na Półwyspie Koreańskim mówili korespondenci Polskiego Radia Tomasz Sajewicz (Pekin) oraz Marek Wałkuski (Waszyngton).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Korea Północna Waszyngton Biały Dom Pjongjang

Trump: Ustawa ws. nowych sankcji niekonstytucyjna

Prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do ustawy wprowadzającej nowe sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Północnej, którą podpisał w środę, ocenił że jest ona "bardzo wadliwa" i zawiera "elementy ewidentnie niekonstytucyjne". W Świecie w Powiększeniu komentarz Artura Wróblewskiego, amerykanisty z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Stany Zjednoczone Waszyngton Biały Dom Kreml Moskwa Rosja

Biały Dom: Trump poprze zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Przywódcy Demokratów i Republikanów poinformowali w niedzielę, że osiągnęli porozumienie ws. zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Zdaniem amerykańskich komentatorów, kongresmani znaleźli się w ten sposób na kursie kolizyjnym z Białym Domem. Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie Tomasz Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Rosja Biały Dom Waszyngton Władimir Putin sankcje Donald Trump

Rex Tillerson w Moskwie. "Widać, że atmosfera jest gęsta"

Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7 poparli ostatnie działania Stanów Zjednoczonych w Syrii. Konflikt w tym kraju był głównym tematem szczytu G7. W spotkaniu bierze udział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, który po jego zakończeniu udaje się do Moskwy. O wizycie mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Gwozdowska z tygodnika Wprost.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Rex Tillerson Waszyngton Moskwa Syria Rosja Baszar al-Assad Władimir Putin