Polskie Radio
Section05
Waszyngton

Pracownik rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie depcze złożone przed placówką kwiaty

Przed budynkiem ambasady rosyjskiej w Waszyngtonie dwie dziewczynki złożyły słoneczniki. Kwiaty zostały zdeptane przez pracownika tej placówki. Jak powiedział w TVP.Info powiedział Tadeusz Antoniak z Klubu "Gazety Polskiej" w USA, takie zachowanie nie dziwi, biorąc pod uwagę rosyjskie barbarzyństwo i to, co się dzieje na wojnie w Ukrainie. Potwierdził, że incydent ten był odnotowany przez amerykańskie media.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Waszyngton wojna na Ukrainie

POLSKIE RADIO 24 Muzeum Ofiar Komunizmu. Szef PFN: to pierwsze tego typu miejsce w Stanach Zjednoczonych

- Muzeum Ofiar Komunizmu zostało stworzone przez wiele rządów. Między innymi przez Węgry, przedstawicieli Estonii, Łotwy, Litwy i oczywiście Polską Fundację Narodową, jako reprezentanta Polski. Warto wspomnieć, że mieliśmy największy wkład finansowy oraz ten merytoryczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ameryka Waszyngton muzeum historia Polski Marcin Zarzecki

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Prezydent Duda: ustanowione dla kolejnych pokoleń młodzieży

W Katowicach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić pamięć ich bohaterskich uczestników, będzie obchodzone 20 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone Kresy NAUKA Waszyngton powstania śląskie

Otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Dr Zarzecki: chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei

- Nie chcemy, aby Polska była pojmowana jako wielkie cmentarzysko, jako ofiara tyrani, ofiara komunizmu. Chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei, który potrafił się w tym mrocznym okresie zmobilizować - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Zarzecki (prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Waszyngton komunizm Polska Fundacja Narodowa

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Finlandia i Szwecja gotowe do rozmów"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami Szwecji, Finlandii i Turcji w sprawie rozszerzenia Sojuszu o dwa kraje skandynawskie. Szef Sojuszu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Waszyngton Antony Blinken Jens Stoltenberg NATO bezpieczeństwo Finlandia Szwecja Turcja

Marek Magierowski: nie lekceważmy zdolności bojowych Rosji. Na Ukrainie nie użyła całego potencjału

- Nie jestem wstanie wyobrazić sobie inwazji rosyjskich wojsk na Polskę, Litwę czy Finlandię w przewidywalnej przyszłości - powiedział ambasador Polski w Waszyngtonie Marek Magierowski. Przestrzegł jednak przed niedocenianiem zdolności bojowych Rosji, która - jego zdaniem - nie użyła jeszcze całego swojego potencjału militarnego na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Marek Magierowski ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Ukraina Waszyngton USA

Piotr Gliński odwiedził Muzeum Ofiar Komunizmu w USA. Powstanie placówki wsparła Polska

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził powstające w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum). W muzeum ma się znaleźć także istotny fragment dotyczący historii Polski. Środki na budowę muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Waszyngton muzeum KULTURA komunizm HISTORIA

Wizyta Piotra Glińskiego w Waszyngtonie. Wicepremier odwiedził Muzeum Pamięci o Holokauście

Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Pamięci o Holokauście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Podczas spotkania z kierownictwem tej instytucji wicepremier rozmawiał o współpracy muzeum z polskimi instytucjami i oddał hołd ofiarom Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Holokaust muzeum historia Europy dyplomacja Waszyngton ŚWIAT Ameryka

Wojna wpłynie na liczbę inwestycji? Minister rozwoju uspokaja: Polska uważana jest za kraj bezpieczny

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Waszyngtonie powiedział, że mimo wojny na Ukrainie amerykańscy przedsiębiorcy uważają Polskę za kraj bezpieczny do inwestowania. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister wyjaśniał, że poczucie bezpieczeństwa daje Amerykanom obecność Polski w NATO. W stolicy USA Nowak zabiegał między innymi o usunięcie Rosji z grupy G20 i przyznanie jej miejsca Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Piotr Nowak ŚWIAT Ameryka USA Waszyngton Ministerstwo Rozwoju Marek Wałkuski

Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem. Padły słowa podziękowania dla Polski

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau oraz Antony Blinken rozmawiali telefonicznie na temat agresji Rosji na Ukrainę. Celem konsultacji była koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na inwazję. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina przekazał m.in. wiadomość o kontynuacji wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa relacje polsko-amerykańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau dyplomacja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Łukasz Jasina Warszawa Waszyngton Marek Wałkuski