Nauka

Sztuczne oko coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:00
Naukowcy poinformowali o wyhodowaniu części oka w warunkach laboratoryjnych. To przełom w medycynie regeneratywnej, piszą autorzy badań w prestiżowym tygodniku "Nature".
Audio

Japońscy badacze posłużyli się komórkami macierzystymi. Pobudzili je do przekształcania się w komórki siatkówki: części oka odpowiadającej za odbiór bodźców wzrokowych. To, zdaniem komentatora Robina Alley’a z londyńskiego uniwersytetu UCL - jest dokonaniem wyjątkowym. - To jest złożona tkanka ze skomplikowaną strukturą. Siatkówka oka ssaków ma wiele warstw, niektóre są zrobione z komórek nerwowych inne nie, więc to jest wybitne osiągnięcie - mówi Alley.

Do tej pory komórki macierzyste uważano za potencjalne źródło odtwarzania tkanek zrobionych z tylko jednego rodzaju komórek: wątroby,mięśni czy serca. Teraz rozpoczną się badania nad tworzeniem bardziej złożonych struktur. Japońscy naukowcy mają nadzieję, że ich osiągnięcie pomoże przywrócić wzrok wielu ludziom przez wyhodowanie i przeszczep zastępczej siatkówki. Wyhodowanie całego oka jest jednak jeszcze kwestią dalekiej przyszłości.

Do eksperymentu wykorzystano komórki pluripotentne, czyli komórki macierzyste niepochodzące z ludzkich embrionów. Prace z tego rodzaju komórkami nie wzbudzają większych kontrowersji etycznych. Autorem badań jest Yoshiki Sasai z CentrumBiologii Rozwojowej RIKEN w Kobe. 

(iar)

Czytaj także

Jak dbać o oczy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2009 10:45
Jak dbać o oczy
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastikowa siatkówka oka

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 15:00
Wrażliwy na światło plastik może pomóc w naprawie uszkodzonej siatkówki oka - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki postęp - zabiegi okulistyczne w technice 3D

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 20:16
W Portugalii przeprowadzono pierwsze na świecie operacje okulistyczne w technice 3D. - To wielki krok naprzód - przekonują lekarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztucznie wyhodowano komórki siatkówki oka. Przełom w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 00:10
Japońskim naukowcom udało się wyhodować - w warunkach laboratoryjnych - siatkówkę oka. To wielki przełom w medycynie regeneratywnej - piszą sami autorzy badań w "Nature".
rozwiń zwiń