Nauka

Jeżowiec widzi całym sobą

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu wykazali, że ten bezkręgowiec, choć nie ma oczu, to widzi - całym ciałem. Wyniki badań opisali w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Większość zwierząt reaguje na światło, dostrzegając obraz na przeróżne, skomplikowane sposoby. Dobry przykład stopnia skomplikowania narządu wzroku stanowią fasetkowe oczy owadów. Złożoność oka zadziwiała już Karola Darwina oraz innych biologów ewolucyjnych, skłaniając ich do pytania, w jaki sposób tak niezwykle złożona struktura ewoluowała na drodze naturalnej selekcji.

Jednocześnie niektóre organizmy, np. morskie jeżowce, reagują na światło, choć nie mają oczu. Już wcześniejsze badania dowiodły, że te morskie bezkręgowce posiadają dość dużą liczbę genów, które u innych zwierząt związane są z rozwojem siatkówki (wrażliwej na światło tkanki). Chodzi o fragmenty DNA kodujące opsynę - białko niezbędne, by widzieć.

Ekolog morski z Uniwersytetu w Goeteborgu, Sam Dupont postanowił sprawdzić, gdzie u jeżowców występuje opsyna i gdzie znajdują się ewentualne fotoreceptory. - Po prostu ciekawiło nas, czym jeżowce widzą - wyjaśnia naukowiec.

Okazało się, że fotoreceptory obecne są na szczycie i u podstawy nóżek ambulakralnych, które wyrastają z całego ciała jeżowców i służą do przemieszczania się. - Cały dorosły jeżowiec funkcjonuje jak jedno, wielkie oko. Natomiast cień rzucany przez jego kolce na światłoczułe komórki może nawet sprawiać, że bezkręgowiec widzi kierunkowo - tłumaczy Dupont.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko DNA kolec Siatkówka
Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujący świat ośmiornic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 15:41
Zobacz, jak inteligentni mogą być mieszkańcy oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielorybie związki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 11:00
Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.
rozwiń zwiń