Nauka

Księżyc Saturna jest jak Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 14:00
Astronomowie pozestawiali ze sobą fotografie Tytana, największego księżyca Saturna, wykonane przez sondę Cassini. Wyniki pokazują niemal ziemski krajobraz.

Wykorzystano zdjęcia sondy Cassini z jej 70 pierwszych przelotów w pobliżu księżyca. Proces był bardzo trudny, bo zdjęcia z różnych kątów widzenia trzeba było dopasować co do piksela. A jednak, naukowcom z Uniwersytetu w Nantes udało się tego dokonać. - Podczas poruszania się sondy po orbicie Saturna widzimy Tytana przeciętnie raz w miesiącu - wyjaśnia Stéphane Le Mouélic z Uniwersytetu w Nantes. - Powierzchnia Tytana odkrywa się przed nami stopniowo, dodajemy kolejne elementy układanki.

Tytan jako jedyny znany księżyc posiada atmosferę - co, oczywiście, utrudnia śledzenie wyglądu powierzchni. Trzeba usuwać chmury i rekonstruować, co znajduje się pod nimi. Badania wskazują, że na powierzchni Tytana padają deszcze z metanu. Ale to nie wszystko - mapa badaczy z Nantes udowadnia, że Tytan ma powierzchnię podobą do ziemskiej. Podejrzewano to już wcześniej, ale teraz zimne piękno Tytana możemy obejrzeć w pełnej krasie.

Zobacz powstałą rekonstrukcję powierzchni

Do najciekawszych zaobserwowanych tam struktur należą jeziora ciekłego metanu, węglowodorowe rzeki i strumienie, tworzące charakterystyczne rzeczne delty. Na kilku zdjęciach zaobserwowano twory, które kształtem przypominają wulkany na Ziemi czy na innych ciałach Układu Słonecznego. Najprawdopodobniej są to kriowulkany wyrzucające z siebie mieszaninę lodu wodnego i metanu. Potwierdzeniem aktywności wulkanicznej jest także odnalezienie argonu w atmosferze.

Co ciekawe, na powierzchni Tytana występują także kratery uderzeniowe, ich liczba nie jest jednak duża. To sugeruje, że powierzchnia jest geologicznie młoda, więc istnieją procesy erozji, które ją odmładzają.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronomia księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cassini będzie badał do 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 07:00
Będzie badać Saturna i jego księżyce przez kilka dodatkowych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda Cassini ma kłopoty?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 12:50
Przełączyła się na tryb awaryjny. NASA nie wie, dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tlen na księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 17:00
Odkrycie zawdzięczamy sondzie Cassini. W atmosferze Rei znajduje się nie tylko tlen, ale i dwutlenek węgla.
rozwiń zwiń