Nauka

To była noc spadających gwiazd – zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 12:30
Minionej nocy na niebie widoczny był rój meteorów Kwadrantydów. W ciągu godziny spadało nawet 100 gwiazd! Jeśli Państwo nie widzieli, proszę się nie martwić. To zjawisko cykliczne.

O meteorach mówi się, że są to spadające gwiazdy, ale to nieprawda. Po pierwsze, nie są to gwiazdy, tylko fragmenty kosmicznego gruzu. Według NASA, Kwadrantydy (podobnie jak inny aktywny rój, Geminidy) pochodzą z asteroidy 2003 EH1. Ona sama zaś jest prawdopodobnie pozostałością po komecie, która eksplodowała kilkaset lat temu. 

Po drugie, wcale nie spadają, tylko wlatują w ziemską atmosferę z olbrzymią prędkością - prawie 150 tysięcy kilometrów na godzinę. Przez ogromne tarcie zapalają się i płoną pozostawiając na niebie ogniste smugi. Większość z nich spala się całkowicie i nie spada na Ziemię. Brytyjska astronom Maggie Aderin-Pocock wyjaśnia: - Co jakiś czas Ziemia wchodzi w strefę tych odłamków pozostawionych przez kometę i te małe fragmenty spalają się w ziemskiej atmosferze.

W Polsce najlepiej było je widać nad ranem, choć w większości miejsc nad naszymi głowami zgromadziły się chmury.  Spadają nadal, ale teraz w ich obserwacji przeszkadza światło dnia. Na pocieszenie mamy informację: Kwadrantydy będą jeszcze aktywne przez tydzień, chociaż już nie w takich ilościach.

Roje meteorów to zjawisko cykliczne

Kwadrantydy mają swoje maksimum cyklicznie co roku, w styczniu. Można także poczekać na inne maksimum, na przykład równie aktywnych grudniowych Geminidów lub letni rój Perseidów. 

(ew,iar)

NASA umożliwia śledzenie Kwadrantydów z różnych lokalizacji. Na żywo poniżej. Linki do innych kamer online dostępne tutaj: http://www.nasa.gov/connect/chat/allsky.html

 

Zobacz więcej na temat: NASA POLSKA tarcie
Czytaj także

Geminidy dały pokaz

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 15:03
Tegoroczne Geminidy dopisały! Można było obserwować nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę - informują strony internetowe Interanational Meteor Organization (IMO).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc spadających meteorów: po 100 na godzinę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:46
W nocy z wtorku na środę na niebie będzie można zobaczyć meteory z roju Kwadrantydów - podaje NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto rozbłysków na godzinę. Patrz w niebo!

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 21:49
Nad ranem 4 stycznia będzie można zobaczyć na niebie meteory z roju Kwadrantydów. Według NASA, widok może być spektakularny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie widzisz meteorów? Nie szkodzi. Możesz je usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 07:50
W tym tygodniu na niebie można obserwować spalające się w atmosferze kwadrantydy. W Polsce nie widać ich przez chmury, ale można je podsłuchiwać na kosmicznym radiu.
rozwiń zwiń