Nauka

NASA wyśle kolejnego łazika na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 00:01
Poleci on w 2020 roku. Agencja ogłosiła to podczas spotkania American Geophysical Union.
NASA wyśle kolejnego łazika na Marsa
Foto: panoramas.dk
NASA ogłasza kolejną misję łazika na Marsa. Poleci w 2020 roku
Agencja ogłosiła to minionego wieczora podczas spotkania American Geophysical Union. 
- Administracja prezydenta Obamy chce mieć porządny program eksploracji Marsa - mówi szef NASA Charles Bolden. Wszystko po to, aby człowiek stanąl tam do lat 2030-tych. 
W 2013 roku w okolice Marsa poleci sonda Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN), która z orbity będzie analizowała atmsferę Marsa. Potem nad Czerwoną Planetą pojawi się misja Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight), która z kolei zajmie się wnętrzem planety (start planowany jest na 2016 rok). 
Nowy łazik ma powstać do 2020 roku. Technologicznie będzie bazował na tym, co Agencja przygotowała dla Curiosity - dzięki temu prace będą tańsze. 

- Administracja prezydenta Obamy chce mieć porządny program eksploracji Marsa - mówi szef NASA Charles Bolden. Wszystko po to, aby człowiek stanął tam najpóźniej w latach trzydziestych tego wieku.

W 2013 roku w okolice Marsa poleci sonda Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN), która z orbity będzie analizowała atmosferę Marsa. Potem nad Czerwoną Planetą pojawi się misja Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight), która z kolei zajmie się wnętrzem planety (start planowany jest na 2016 rok). 

Nowy łazik ma powstać do 2020 roku. Technologicznie będzie bazował na tym, co Agencja przygotowała dla Curiosity - dzięki temu prace będą tańsze.

(ew/NASA)

Czytaj także

Łazik Opportunity zrobił sobie zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 13:00
NASA prezentuje autoportret dzielnego marsjańskiego urządzenia. Opportunity rozpoczął niedawno dziewiąty rok pobytu na Marsie. Nikt nie spodziewał się, że będzie działał tak długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, czego Curiosity będzie szukał na Marsie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 10:00
NASA to już pełnoprawna agencja filmowa. Po wielkim sukcesie wideo o 7 minutach strachu podczas lądowania Curiosity, należące do Agencji Jet Propulsion Laboratory publikuje kolejny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Marsie sięgała do pasa. Nowe zdjęcia Curiosity

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 07:00
Łazik Curiosity, badający powierzchnię Marsa, odkrył na Czerwonej Planecie miejsce, w którym w przeszłości znajdowała się duża ilość wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Curiosity zjada marsjańską glebę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 13:30
Łazik robił już na Marsie sporo rzeczy, niestrudzenie przemierzał krajobraz i używał laserowych czujników. Teraz wyciągnął łopatkę i...
rozwiń zwiń