Polskie Radio
Section05
piasek

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk plaża piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy

Burze piaskowe nad Polską?

Czy można mówić o burzach piaskowych w naszym kraju? – Mało tego, że można mówić. Myślę, że wszyscy tego doświadczyli w pewne poniedziałkowe popołudnie – powiedziała w radiowej Jedynce Zuzanna Sawińska, mając na myśli poniedziałek 4 kwietnia. Ekspertka z Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu dodaje, że pewna zmiana klimatu jest zauważalna. Objawia się to między innymi w braku typowych zim.
Zobacz więcej na temat:  klimat burze pogoda rolnictwo zmiany klimatyczne piasek Krzysztof Michalski

Ekspert o wizycie prezydenta Ukrainy w Brukseli: to potwierdza jego europejskie aspiracje

Wołodymyr Zełenski swoją pierwszą zagraniczną podróż odbył do Brukseli, gdzie spotkał się z przedstawicielami Unii Europejskiej oraz NATO. - Jest to europejski kierunek, który ma potwierdzić aspiracje nowego prezydenta Ukrainy - mówił w radiowej Jedynce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina stosunki polsko-ukraińskie Normandia piasek Bruksela Parlament Europejski Grzegorz Ślubowski

Saharyjskie piaski nad Polską. Uwaga na "brudny deszcz"

Silne wiatry szalejące nad północną Afryką unoszą piasek i pył znad  obszarów pustynnych Algierii, Tunezji i Libii. Saharyjskie piaski mogą dotrzeć nawet nad Polskę. Pustynny pył przenoszony jest nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Włoch i dalej ku Polsce. Ponieważ w dalszym ciągu znajdujemy się pod wpływem spokojnego wyżu, pył zacznie opadać również na terytorium naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda piasek sahara