X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Genetyka: ta ryba ma ręce!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 00:02
Genetycy sprawdzają, jak mogła potoczyć się ewolucja. Stworzyli embrion ryby, która ma górne kończyny.
Embrion dania z kończynami
Embrion dania z kończynamiFoto: Freitas et al., Developmental Cell.
Genetyka: ta ryba ma ręce!
Genetycy sprawdzają, jak mgła potoczyć się ewolucja. Stworzyli embrion ryny, która ma górne kończyny. 
Dane wykopaliskowe wskazują, że przednie kończyny i ręce wyewoluowały z płetw. Badania genetyków pokazują na żywo, jak to właściwie się stało. 
Fernando Casares z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych wstrzyknął embrionowi ryby zwanej „danio pręgowany” gen o nazwie hoxd13. Gen pochodził od myszy. hoxd13 kontroluje produkcje proteiny, która odpowiada za rozwój najprostszych kończyn. 
Gatunek dania także posiada ten gen, ale produkuje mniej proteiny - stąd zwykle może pochwalić się jedynie niewielkimi płetwami. Casares i jego zespół udowodnili, że pod wpływem zastrzyku z genem, danio zaczął intensywniej produkować odpowiednie białko. 
Dzień po zastrzyku okazało się, że embrion zamiast płetw posiada... kończyn. Jak czytamy w piśmie Cell, „łapy” te rosły przez cztery dni, a potem obumarły. 
- Oczywiście, nie wyhodowaliśmy mu rąk. Nie byliśmy w stanie - mówi Casares. Analizy pozwalają jednak spekulować, że miliony lat temu pod wpływem jakiegoś przypadku gen hoxd13 u wodnych przodków tetrapodów zaczął silniej pokazywać swoje możliwości. Zwiększona ekspresja tego genu doprowadziła w końcu do powstania kończyn z prawdziwego zdarzenia. 

 Dane wykopaliskowe wskazują, że przednie kończyny i ręce wyewoluowały z płetw. Badania genetyków pokazują na żywo, jak to właściwie się stało. 

Fernando Casares z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych wstrzyknął embrionowi ryby zwanej „danio pręgowany” gen o nazwie hoxd13. Pochodził od myszy.

Gen hoxd13 kontroluje produkcje proteiny, która odpowiada za rozwój najprostszych kończyn. Gatunek dania także posiada ten gen, ale produkuje on mniej proteiny - stąd zwykle przedstawiciele tego gatunku mogą pochwalić się jedynie niewielkimi płetwami.

Casares i jego zespół udowodnili, że pod wpływem zastrzyku z genem, danio zaczął intensywniej produkować odpowiednie białko. Dzień po zastrzyku okazało się, że embrion zamiast płetw posiada... kończyny.

Jak czytamy w piśmie Developmental Cell, „łapy” te rosły przez cztery dni, a potem obumarły. - Oczywiście, nie wyhodowaliśmy mu rąk. Nie byliśmy w stanie - mówi Casares. Analizy pozwalają jednak spekulować, że miliony lat temu pod wpływem jakiegoś przypadku gen hoxd13 u wodnych przodków tetrapodów zaczął silniej pokazywać swoje możliwości. Zwiększona ekspresja tego genu doprowadziła w końcu do powstania kończyn z prawdziwego zdarzenia. 

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: białko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ożywili gen sprzed setek milionów lat!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 12:10
Do wskrzeszania dinozaurów jeszcze daleko. Na razie zajmujemy się bakteriami i roślinami. Naukowcy wykorzystali właśnie geny bakterii sprzed 500 mln lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RASGRF-2 - to ten gen jest przyczyną alkoholizmu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 10:11
Naukowcy odkryli gen, który odpowiada za nadmierne spożywanie alkoholu. Ów gen związany jest z odczuwaniem przyjemności.
rozwiń zwiń