Nauka

Dzieci z autyzmem mogą nie lubić ludzkich głosów

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 00:20
Przyczyny, symptomy i efekty autyzmu to jedna z nierozwiązanych zagadek medycyny. Badacze ze Stanfordu mają propozycję rozwiązania zagadki.
Dzieci z autyzmem mogą nie lubić ludzkich głosów
Foto: Glow Images/East News

Naukowcy zbadali mózgi 20 dzieci. Ich IQ było zbliżone, ich zdolność czytania także była na podobnym poziomie. 10 dzieci miało jednak głęboki autyzm, a 10 - żadnego z jego oznak. Analizowano aktywność jaka zachodzi pomiędzy poszczególnymi częściami ich mózgów w momencie, kiedy ktoś do nich mówi. Istnieje bowiem teoria, która głosi, że mózgi osób z autyzmem inaczej reagują na interakcje społeczne.

Badania przeprowadzone na Stanfordzie potwierdzają to: stwierdzono, że dzieci z autyzmem inaczej reagują na głosy ludzi niż zdrowe. W ich mózgach poszczególne części są ze sobą skomunikowane dużo gorzej, zwłaszcza te partie mózgu, które odpowiadają za rozpoznawanie głosów oraz odczuwanie satysfakcji/niezadowolenia. Mówiąc krótko, ludzki głos sprawia chorym mniej przyjemności.

Słabsze połączenie znajduje się także pomiędzy częściami odpowiadającymi za rozumienie głosu i ciałem migdałowatym, odpowiedzialnym za emocje. Właśnie dlatego osoby z autyzmem nie interesują się społeczną interakcją - nie czerpią z niej przyjemności.

Z badań nie wynika, jak poprawić stan chorych lub wyprowadzić ich z autyzmu. Może jednak pomóc w stworzeniu lepszych metod diagnostycznych.

(ew/Health.com)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna psychologia

Czytaj także

Bakterie pokarmowe mają wpływ na pracę mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 01:25
Zmiana tych bakterii przy pomocy diety sprawia, że nasz mózg funkcjonuje inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IQ związane z wagą w życiu płodowym

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:30
Najnowsze badania naukowców z University of Adelaide wykazały, że istnieje związek pomiędzy IQ a tempem nabierania masy ciała w pierwszym miesiącu życia płodowego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w walce z rakiem pozwoli stworzyć skuteczne leki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 13:30
W zeszłym tygodniu prasę branżową obiegły informacje o całej serii sukcesów na polu walki z rakiem. Droga do leków, które zapobiegną przerzutom i rozrostowi guzów, jest otwarta.
rozwiń zwiń