Nauka

Znaleziono "genetycznego Adama"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 01:00
Od dawna wiadomo, że wszyscy ludzie na świecie mają geny jednej kobiety. Teraz okazało się, że także jednego mężczyzny.
Znaleziono genetycznego Adama
Foto: flickr/Julien Harneis

Niemal wszyscy ludzie, którzy żyją dzisiaj na świecie, mają w genach ślad wspólnego męskiego przodka, żyjącego ok. 135 000 lat temu. Prawdopodobnie w tym samym czasie żyła również "genetyczna Ewa".

Znalezisko "genetycznego Adama" zostało opisane w najnowszym wydaniu pisma "Science". Adam został odkryty na podstawie analiz męskiego chromosomu Y, najszerszych w historii. Wcześniejsze analizy na mniejszą skalę w skazywały, że "Adam" mógł żyć ok. 50 000 - 60 000 lat temu. Teraz okazuje się, że było to wcześniej.

Mimo tego, że okres istnienia genetycznych Adama i Ewy pokrywa się, nie oznacza to, że rzeczywiście byli parą. - Prawdopodobnie nawet się nie znali - komentuje Melissa Wilson Sayres, genetyk z University of California, która nie brała udziału w badaniach.

Naukowcy uważają, że ludzie anatomicznie współcześni opuścili Afrykę, gdzie wyewoluowali, w okresie 200 000 - 60 000 lat temu. Badacze wiedzą też, że "Ewa" żyła w Afryce. Poza tym wiemy niewiele.

Tykanie chromosomów

"Ewę" odnaleziono dzięki analizom mitochondrialnego DNA które dziedziczy się tylko w linii żeńskiej. Kobieta przekazuje je wszystkim dzieciom, ale tylko córki przekazują je dalej. Chromosom Y jest z kolei dziedziczony z ojca na syna. Mutacje w chromosomie są zaś jak tykający zegar, który pozwala odnaleźć najstarszego wspólnego przodka wszystkich chromosomów Y i go wydatować.

Carlos Bustamante, genetyk z Stanford University  i jego koledzy zebrali sporą próbę chromosomów Y. Pochodziły od 69 mężczyzn z różnych rejonów świata. Każdą mutację, którą różniły się poszczególne chromosomy, badacze wiązali z jakimś ważnym wydarzeniem z historii Homo sapiens, np. przejściem przez Cieśninę Beringa i zasiedleniem Ameryk, których datowanie jest znane z archeologii itp. Tak właśnie ustalili, że "Adam" żył ok. 125 000-135 000 lat temu.

Z kolei najnowsze analizy wieku "Ewy" sugerują, że istniała w okresie pomiędzy 148 000 - 99 000 lat temu.

Część mężczyzn ma starszy chromosom

Istnieją jednak jeszcze inne badania. Analizy Michaela Hammera z University of Arizona, także publikowane wcześniej na łamach "Science", wskazują, że "Adam" żył 180 000 - 200 000 lat temu.

Z kolei analizy, które Hammer opublikował w marcu tego roku na łamach American Journal of Human Genetics, że część mężczyzn w Afryce posiada odrębny chromosom Y, którego przodek żył w okresie 237 000 - 581 000 lat temu, a zatem jeszcze wcześniej. Czy to w ogóle było Homo sapiens? - To nawet nie pasuje do drzewa genealogicznego człowieka, które narysował Bustamante - komentuje Hammer.

Bustamante w odpowiedzi planuje badania chromosomów pochodzących od 2000 mężczyzn. Tak liczna próba może nawet udzielić informacje, z której części Afryki pochodził "Adam".

Trzeba także pamiętać, że, niezależnie od tego, kiedy żył ów Adam, nie był to jedyny mężczyzna na ziemi, a tylko członek większej grupy. Miał więcej szczęścia niż jego koledzy i to właśnie jego geny przetrwały.

(ew/LiveScience)

Zobacz więcej na temat: archeologia genetyka NAUKA

Czytaj także

Słowianie byli tu zawsze? Archeolodzy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:00
Genetycy podważają teorię części polskich archeologów. Być może Słowianie wcale nie pojawili się w Polsce dopiero we wczesnym średniowieczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipski posąg zaczął sam się obracać

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 20:00
Figurka powinna stać w miejscu, a nie kręcić wokół własnej osi. Tymczasem jedna z figur w Muzeum w Manchesterze zaczęła się kręcić bez żadnej interwencji z zewnątrz (zobacz film).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertalczycy mogli być gadatliwi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:30
A język mógł pojawić się dużo wcześniej niż dotąd sądzono. Tak wynika z badań publikowanych na łamach "Frontiers in Language Sciences".
rozwiń zwiń