Nauka

Pszczela królowa leci na randkę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 12:00
Pszczele królowe rzadko opuszczają ul. Często robią to tylko raz w życiu - w ciągu kilku tygodni od osiągnięcia dojrzałości, aby zostać zapłodnione.
Pszczela królowa leci na randkę (wideo)
Foto: Muhammad Mahdi Karim (www.micro2macro.net) Facebook/Wiki, lic. GNU.

 

Lot  pszczelej matki to zatem rzadkie zjawisko, otacza ją rój zalotników, ale tylko niektórym (siedniu do piętnastu) rzeczywiście uda się dostać do królowej.

Film poniżej to fragment dokumentu „More Than Honey”, który opowiada o hodowli pszczół.

Trzeba pamiętać, że pszczoły są niezwykle istotne dla całego ekosystemu, a ich istnienie jest zagrożone. Bez nich z powierzchni Ziemi zniknęłaby większość m.in. owoców i warzyw. – Chodzi nie tylko o pszczoły, ale generalnie o owady zapylające – tłumaczy rzecznik prasowy Greenpeace Jacek Winiarski.

Zdaniem Jacka Winiarskiego aż około 80 proc. roślin jadalnych spożywamy właśnie dzięki tym sympatycznym owadom. – Choć pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu i pyłku pszczelego, największą przysługą, którą nam wyświadczają, jest zapylanie. Gdyby ich nie było, nie byłoby także większości owoców, warzyw – mówi Winiarski. – Ciężko to sobie wyobrazić , bo w samej Europie występuje ok. 4 tys. gatunków tych drugich. Bez pszczół ludzie skazani byliby na wiatropylne zboża.

Pszczoły zabijane są, jak tłumaczy Winiarski, m.in. przez tzw. neonikotynoidy, czyli powszechnie wykorzystywane w rolnictwie substancje z grupy pestycydów. – Zwłaszcza, jeśli owady mają z nimi bezpośredni kontakt – dodaje ekspert. – Najczęściej jednak pszczoły stają się po prostu osłabione, przez co są bardziej podobne na działanie pasożytów.

(ew/Popsci/Czwórka)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak