Nauka

Sensacja we Włoszech: nietknięty grób etruskiego księcia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 22:22
Takie odkrycia tylko we Włoszech. Grób etruskiego możnowładcy sprzed 2600 lat znaleziono w mieście Tarquinia koło Rzymu, jednym z najważniejszych ośrodków kultury Etrusków. To bardzo rzadkie wydarzenie wywołało sensację w świecie nauki.
Waza etruska
Waza etruskaFoto: Zaqarbal/Wikimedia Commons

Tego typu znaleziska są niezwykle rzadkie, zwykle bowiem archeologów uprzedzają rabusie, którzy oczyszczali groby z kosztowności często już w starożytności. Odkrytego właśnie grobu nie tknęli ani Rzymianie, ani barbarzyńcy. Nie dokopali się do niego też renesansowi, oświeceniowi i współcześni poszukiwacze starożytności.

W udekorowanym freskami grobowcu z VII wieku przed naszą erą, znajdującym się na terenie starożytnej nekropolii, ekipa archeologów z Turynu znalazła liczne wazy i naczynia, m. in. do wina i perfum oraz szkatułkę z brązu, która zawiera prawdopodobnie klejnoty. Kasetka nie została jeszcze otwarta. Szkielet zmarłego spoczywał na kamiennym podeście.

Badacze znaleźli także inne przedmioty ze złota, lancę oraz przedmioty kultowe i ceremonialne, wskaujące na to, że pochowany cieszył się sporym prestiżem.

Tarquinia stanowiła jedno z centrów kultury etruskiej. Z ośrodkiem tym wiąże się między innymi ród Tarkwiniuszy, który dominował w Rzymie na przełomie VII i VI wieku p.n.e.

Znawcy kultury etruskiej są zgodni: nietknięte grobowce z tego okresu to ogromna rzadkość, tym bardziej, że – jak przypominają - na terenie, na którym dokonano odkrycia prowadzone są też nielegalne wykopaliska. Grupy przestępcze przeszukują miejsca starożytnych wykopalisk, zwłaszcza cmentarzyska, w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które trafiają potem na czarny rynek.
- Ostatni nietknięty grób odyrto 30 lat temu, ale on był zawalony - komentuje prof. Alessandro Mandolesi, etruskolog z Uniwersytetu Turyńskiego. - Ten jest niektnięty i może nas jeszcze pod wieloma względami zaskoczyć.

Szczegółowym badaniom poddane zostaną, oprócz samych znalezisk, także resztki organiczne, przede wszystkim jedzenia, by ustalić co jadali etruscy książęta - poinformowali naukowcy.

Archeolodzy wierzą, że w rejonie mogą znajdować się także groby pierwszych Tarkwiniuszy.

W Tarquinii znajduje się słynny etruski cmentarz z grobami, których ściany pokryto w starożytności freskami. Jest on dostępny dla dla zwiedzających.

(ew/PAP/Telegraph)

Oto słynne cmentarze etruskie z Tarquinii i Cerveteri:

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA