Nauka

Światowe media donoszą o wybudzeniu Adasia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 12:00
Międzynarodowa prasa odnotowała fakt odratowania w Krakowie dwuletniego Adasia z Racławic, który miał poważne wychłodzenie ciała.
Audio
  • Hipotermia Adasia w światowych mediach (R. Motriuk / IAR)
Na oddziale intensywnej Opieki Medycznej szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu trwa walka o życie wyziębionego dwulatka
Na oddziale intensywnej Opieki Medycznej szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu trwa walka o życie wyziębionego dwulatkaFoto: TVP/x-news

Eksperci podkreślają, że takie przypadki należą do rzadkości.

O Adasiu i intensywnej pracy polskich lekarzy piszą brytyjski dziennik „The Guardian” i tamtejsze portale BBC czy „Mail Online”. Wspominają też o tym media w Singapurze, na Florydzie czy w RPA.

Lekarz wrocławskiego pogotowia ratunkowego, doktor Wojciech Fortuna podkreśla jednocześnie w rozmowie z IAR, że tak głęboka hipotermia, jak u dwuletniego Adasia z Racławic jest sporadyczna, choć do lżejszych przypadków karetki są od czasu do czasu wzywane. - Są to wezwania głównie do osób, które uległy wypadkom komunikacyjnym w porze jesienno-zimowo-wiosennej, jak również do osób, które nadużywają alkoholu i są głównie osobami bezdomnymi - mówi.

Doktor Fortuna dodaje, że w Polsce pacjenci z wychłodzeniem ciała mogą liczyć na dobrą opiekę lekarską. Dużo jednak zależy od tego, jak daleko są od kluczowych ośrodków, w których jest odpowiedni personel i sprzęt.

Zdaniem ekspertów, polski przypadek jest niezwykły, nienotowany w historii medycyny. Zwykle nie zdarza się bowiem, by dało się odratować dziecko, którego temperatura ciała spadła do poniżej 13 stopni Celsjusza.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Czytaj także

Wirusy HIV łagodnieją - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 14:00
Według badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, dzięki ewolucyjnym zmianom wirusów trudniej się nimi zarazić
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta śródziemnomorska zapewni młodość genom

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 19:00
Dieta śródziemnomorska eliksirem genetycznej młodości? Do takich wniosków doszli badacze z USA, którzy analizowali zjawisko starzenia się komórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek na uraz rdzenia kręgowego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 23:00
Jak wynika z artykułu na łamach "Nature", lekarstwo pomogło odzyskać kontrolę nad ciałem szczurom z urazem rdzenia.
rozwiń zwiń