Nauka

Eksperci: choroby nowotworowe stają się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 16:14
Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder zwrócił uwagę, że prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie na świecie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

W 2014 roku po raz pierwszy nowotwory wykryto u ponad 14 mln osób na świecie, co stanowiło o ponad 4 mln więcej niż w 2000 roku, gdy po raz pierwszy wykryto 10 mln zachorowań na nowotwory.

World Cancer Report prognozuje, że w 2025 roku liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie z 14,1 mln do 19,3 mln rocznie, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln. Liczba rocznych zgonów na świecie przekroczyła już 8,2 mln.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Liczba zachorowań na choroby nowotworowe zwiększa się również w Polsce.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140 tys. przypadków. Obecnie roczna liczba zachorowań w naszym kraju przekroczyła 160 tys.

Według dr Joanny Didkowskiej z Centrum Onkologii w Warszawie, w 2025 roku nowotwory prawdopodobnie zostaną wykryte u ok. 180 tys. Polaków.

Z raportu "Obecny stan zwalczania nowotworów w Polsce" przygotowanego w związku z realizacją projektu "Strategia Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024", wynika, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia choroby nowotworowe mogą stać się najczęstszą przyczyną zgonów Polaków.

Eksperci są zgodni, że nie wystarczy jedynie zwiększyć dostępność do wczesnego wykrywania i nowoczesnego leczenia chorób nowotworowych, żeby poradzić sobie z tak dużym wyzwaniem - kluczowe znacznie ma profilaktyka, która pozwala zapobiec co drugiemu przypadkowi raka.

Za główne zagrożenie uznawano do niedawna palenie tytoniu, obecnie alarmuje się, że otyłość może stać się groźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory aniżeli palenie papierosów.

kk

Czytaj także

Przeprowadzony przez Polaków przeszczep narządów szyi uznany za najlepszy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 13:42
Przeszczep przeprowadzony przez zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego u 37-letniego wówczas pacjenta objął krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.
rozwiń zwiń