Nauka

Wielki sukces indyjskich inżynierów. Sonda z Indii dotarła do Marsa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 09:00
Dwa dni temu amerykańska sonda MAVEN, dziś indyjska Mangalyaan zaczęła orbitować wokół Marsa.
Mars
MarsFoto: Glow Images/ East News

 

Dwa dni temu amerykańska sonda MAVEN, dziś indyjska Mangalyaan zaczęła orbitować wokół Marsa. "Indie dotarły do Marsa. Gratuluję wszystkim, całemu narodowi. " - ogłosił premier kraju Narendra Modi przebywający w centrum dowodzenia misją Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. Sukces sondy pozwolił Indiom na dołączenie do elitarnego grona krajów badających Czerwoną Planetę. Do tej pory udało się tam dolecieć sondom Europejskiej Agencji Kosmicznej, USA i ZSRR.
Realizacja misji kosztowała Indie równowartość 220 mln złotych, co oznacza, że spełnienie kosmicznych ambicji New Delhi kosztowało każdego z ponad 1,2 mld obywateli tego kraju 18 groszy.

- Indie dotarły do Marsa. Gratuluję wszystkim, całemu narodowi - ogłosił premier kraju Narendra Modi przebywający w centrum dowodzenia misją Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych.

Sukces sondy pozwolił Indiom na dołączenie do elitarnego grona krajów badających Czerwoną Planetę. Do tej pory udało się tam dolecieć sondom Europejskiej Agencji Kosmicznej, USA i ZSRR.

Zadaniem sondy, k†óra poleciała w kosmos w listopadzie zeszłego roku, jest zbieranie informacji naukowych. Lądowania nie przewidziano.

Realizacja misji kosztowała Indie równowartość 220 mln złotych, co oznacza, że spełnienie kosmicznych ambicji New Delhi kosztowało każdego z ponad 1,2 mld obywateli tego kraju 18 groszy.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka
Czytaj także

ESA wybrała miejsca lądowania na komecie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:55
Wysłana przez Europę misja Rosetta ma zakończyć się wysłaniem na kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko próbnika. ESA wytypowała 5 celów. Nikt wcześniej nie lądował na komecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie będzie rezydować POLSA?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 21:21
Posłowie połączonych komisji sejmowych zarekomendowali w środę izbie przyjęcie większości poprawek Senatu do ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Uważają jednak, że Agencja powinna mieć siedzibę w Warszawie, a nie w Gdańsku - jak chcieli senatorowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanka ucieka od męża na... Marsa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:12
Ma 35 lat, mieszka w Teksasie, i jeśli jej marzenie się spełni, jej małżeństwo zakończy się w sposób, jakiego jeszcze nie było. Amerykanka z Austin chce zamieszkać na Marsie i tam umrzeć.
rozwiń zwiń