Nauka

Polacy budują hybrydową łódź

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 02:00
Inżynierowie z Akademii Morskiej w Szczecinie i Politechniki Warszawskiej zaprojektują wspólnie jacht o napędzie hybrydowym.
Audio
  • Łódź napędzana wiatrem i słońcem - część 2 (IAR / Marta Zabłocka)
  • Łódź napędzana wiatrem i słońcem. Mówi Maciej Gucma (IAR / Marta Zabłocka)
projekt RepSail
projekt RepSailFoto: Akademia Morska w Szczecinie

Łódź, która wykorzystuje siłę wiatru, energię słoneczną i fal, to unikatowy projekt na skalę światową. - Powstanie nowoczesna żaglówka, która wyznaczy rozwój napędu i konstrukcji na najbliższe 20 lat - mówi doktor inżynier Maciej Gucma, kierownik projektu "RepSail". - Planujemy użyć nowoczesnych paneli słonecznych, turbin wiatrowych o poziomej osi przebiegu oraz dodatkowych generatorów prądu pochodzących z falowania morskiego.

Konstruktorzy zapowiadają, że jacht będzie mógł pływać w każdych warunkach. Systemy konwersji energii pozwolą na doładowanie energii podczas podróży pod żaglami. Będzie ją można wykorzystać również w porcie.

Jacht dla 6-osobowej załogi powstanie w tureckiej stoczni w Tuzli. Pierwszy rejs jednostki zaplanowano w 2016 roku na Morzu Marmara. Projekt o wartości 1 miliona euro powstaje w ramach programu Era Net Transport, w którym uczestniczy 18 krajów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: hybryda NAUKA technologie
Czytaj także

Prof. Marek Banaszkiewicz prezesem Polsy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 22:22
Został powołany przez premier Ewę Kopacz na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hawking: Sztuczna inteligencja zagrozi ludziom

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 22:20
Sztuczna inteligencja może kiedyś zagrozić istnieniu ludzkości. Tak uważa znany brytyjski astrofizyk i popularyzator nauki, profesor Stephen Hawking.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smartfony i tablety kontra nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 09:18
"Pokolenie pochylonej głowy" to termin, jakim socjologowie zaczynają określać współczesnych ludzi, którzy nie rozstają się ze smartfonami i tabletami.
rozwiń zwiń