Nauka

Katastrofa Dragona spowodowana awarią rakiety

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 00:11
Awaria części rakiety nośnej Falcon była przyczyną katastrofy prywatnego bezzałogowego statku kosmicznego Dragon, sugeruje NASA Po wybuchu w trzeciej minucie lotu amerykański pojazd rozpadł się na drobne części.
Audio
  • Awaria rakiety "przyczyną katastrofy Dragona" - IAR / R. Motriuk
Eksplozja kapsuly Dragon i rakiety Falcon 9
Eksplozja kapsuly Dragon i rakiety Falcon 9Foto: nasa tv

Pogoda była dobra, start odbył się bez problemu i przez pierwsze dwie minuty nie działo się nic niepokojącego. Ale w następnych sekundach pojawiły się płomienie i gęsty dym. Zaraz potem nastąpiła potężna eksplozja.

Dragon wiózł dwie tony sprzętu naukowego i zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Szef NASA Charles Bolden zapewnił w specjalnym oświadczeniu, że astronauci na Stacji są bezpieczni, a kolejne misje z żywnością, wodą i paliwem planowane są na lipiec i sierpień.

Eksperci NASA i firmy Space X, która nadzorowała misję sugerują, że przyczyną eksplozji była awaria tzw. drugiego stopnia rakiety. Teraz zamierzają zebrać szczątki i dane telemetryczne, by dokładnie ustalić czemu misja zakończyła się fiaskiem.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Plutonie może być lód

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 22:22
Karłowata planeta Pluton może mieć pokrywę lodową na jednym z biegunów. Na to sensacyjne, choć niepewne jeszcze odkrycie wskazują zdjęcia zrobione przez amerykańską sondę New Horizons.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna tajna misja orbitalna X37B

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 19:00
Tajemniczy amerykański pojazd orbitalny X37B rozpoczął kolejna misję. Bezzałogowy statek kosmiczny został wystrzelony z Przylądka Canaveral na Florydzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka marsjańskiego eksperymentu NASA

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 17:00
Eksperci NASA są rozczarowani. Częściową porażką zakończył się test tak zwanego decelaratora, czyli spowalniacza lądowania na Marsie. Eksperyment odbył się nad Pacyfikiem, w rejonie Hawajów.
rozwiń zwiń