Nauka

Na Plutonie może być lód

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 22:22
Karłowata planeta Pluton może mieć pokrywę lodową na jednym z biegunów. Na to sensacyjne, choć niepewne jeszcze odkrycie wskazują zdjęcia zrobione przez amerykańską sondę New Horizons.
Audio
Na Plutonie może być lód

Sonda zbliża się do Plutona, ale ma jeszcze do pokonania sto milionów kilometrów. Zdjęcia są niewyraźne, ukazują jedynie jasną plamę. Technika zwana dekonwolucją pozwoliła jednak nieco wyostrzyć obraz. Na jednym z biegunów Plutona widać białą plamę i zdaniem ekspertów NASA może być to swego rodzaju śnieg, czyli zamarznięte cząsteczki azotu.

Czy tak jest w rzeczywistości, okaże się w lipcu; właśnie wtedy sonda New Horizons znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Plutona.

(IAR)

Czytaj także

Prastara grupa galaktyk. Odległa i ledwo dostrzegalna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:22
Niecodzienną grupę galaktyk sfotografował kosmiczny teleskop Hubble’a. Sięgnął on wyjątkowo głęboko we wszechświat i jego historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Plutona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 01:00
Na razie nie robią wrażenia, ale to i tak najbliższe ujęcia, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. A najlepsze jeszcze przed nami, bo sonda dopiero zbliża się do celu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja MMS zbada pole magnetyczne Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 21:00
Już za kilka godzin początek niezwykłej misji NASA. Cztery identyczne sondy MMS, które zostaną wystrzelone z Florydy, będą badały w kosmosie zjawisko tak zwanej rekoneksji magnetycznej.
rozwiń zwiń