Nauka

Brytyjski satelita na orbicie i działa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 20:00
Podwójny sukces rosyjskich i brytyjskich ekspertów od kosmicznych lotów. Wyniesiony minionej nocy na pokładzie rakiety Proton satelita telekomunikacyjny firmy Inmarsat trafił tam, gdzie miał trafić - i działa.
Audio
  • Rosja: brytyjski satelita na orbicie - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac
sxc.hu
sxc.hu

Rosjanie mają powody do zadowolenia, bo ich rakiety typu Proton ostatnio często się psuły. W tej dekadzie sześć z kilkudziesięciu lotów Protonów zakończyło się fiaskiem. Teraz, kilkanaście godzin po starcie z kosmodromu Bajkonur, brytyjski satelita wszedł na właściwą orbitę okołoziemską. Będzie on częścią systemu telekomunikacyjnego Global Xpress firmy Inmarsat.

- Ten trzeci z kolei satelita sieci Global Xpress oznacza, że jest już ona gotowa. Zacznie działać pod koniec tego roku - tłumaczy BBC szef Inmarsatu, Rupert Pearce. Sieć będzie wykorzystywać przede wszystkim sektor żeglugi, ale także platformy wiertnicze na morzach, samoloty, wojsko oraz ratownicy w rejonach, które nawiedzą klęski żywiołowe.

(IAR)

Czytaj także

Od rakiet po łaziki. Niezwykłe sukcesy polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:52
Łazik marsjański, satelity, koparka księżycowa, roboty badające głębiny oceanów... Studenci Politechniki Warszawskiej mają na swoim koncie niemałe osiągnięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto siedzibę POLSY

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 18:00
W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym została otwarta siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej. W Gdańsku znajduje się centrala Agencji, a jej dwa oddziały są w Warszawie i w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci budują własnego satelitę PW-Sat2

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 20:00
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej buduje swojego drugiego satelitę PW-Sat2, który - jeśli spełnią się marzenia studentów - będzie czwartym polskim satelitą w kosmosie.
rozwiń zwiń