Nauka

Brytyjski satelita na orbicie i działa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 20:00
Podwójny sukces rosyjskich i brytyjskich ekspertów od kosmicznych lotów. Wyniesiony minionej nocy na pokładzie rakiety Proton satelita telekomunikacyjny firmy Inmarsat trafił tam, gdzie miał trafić - i działa.
Audio
  • Rosja: brytyjski satelita na orbicie - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac
sxc.hu
sxc.hu

Rosjanie mają powody do zadowolenia, bo ich rakiety typu Proton ostatnio często się psuły. W tej dekadzie sześć z kilkudziesięciu lotów Protonów zakończyło się fiaskiem. Teraz, kilkanaście godzin po starcie z kosmodromu Bajkonur, brytyjski satelita wszedł na właściwą orbitę okołoziemską. Będzie on częścią systemu telekomunikacyjnego Global Xpress firmy Inmarsat.

- Ten trzeci z kolei satelita sieci Global Xpress oznacza, że jest już ona gotowa. Zacznie działać pod koniec tego roku - tłumaczy BBC szef Inmarsatu, Rupert Pearce. Sieć będzie wykorzystywać przede wszystkim sektor żeglugi, ale także platformy wiertnicze na morzach, samoloty, wojsko oraz ratownicy w rejonach, które nawiedzą klęski żywiołowe.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Od rakiet po łaziki. Niezwykłe sukcesy polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:52
Łazik marsjański, satelity, koparka księżycowa, roboty badające głębiny oceanów... Studenci Politechniki Warszawskiej mają na swoim koncie niemałe osiągnięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto siedzibę POLSY

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 18:00
W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym została otwarta siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej. W Gdańsku znajduje się centrala Agencji, a jej dwa oddziały są w Warszawie i w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci budują własnego satelitę PW-Sat2

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 20:00
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej buduje swojego drugiego satelitę PW-Sat2, który - jeśli spełnią się marzenia studentów - będzie czwartym polskim satelitą w kosmosie.
rozwiń zwiń