Nauka

Człowiek przegrał w "go" z maszyną

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 16:00
Przegrana człowieka w grze planszowej z komputerem nie jest przegraną ludzkości - tak o swojej porażce w grze go mówi mistrz świata Lee Sedol. W mijającym tygodniu komputer pokonał go trzy razy z rzędu.
Audio
  • Z komputerem przegrał człowiek „ale nie ludzkość” - IAR / R.Motriuk
Lee Sedol wygra pojedynek z komputerem?
Lee Sedol wygra pojedynek z komputerem?Foto: PAP/EPA/KIM HEE-CHUL/POOL

W Seulu mistrz Lee Sedol po trzech przegranych partiach - a zatem po przegranym całym meczu - przyznał, że zabrakło mu sił, by opanować nerwy. Ale, jak stwierdził, wygrana komputera w grze planszowej to tylko częściowy sukces maszyny. - Wątpię, czy ten komputer może ludziom przekazać jakąkolwiek wiadomość. Więc przegrałem ja, ale nie cała ludzkość - powiedział.

Mistrz w trzeciej partii poddał się po stu siedemdziesięciu sześciu ruchach. Zdaniem niektórych ekspertów jest to triumf sztucznej inteligencji nad ludzką. Informatycy zwracają uwagę, że go jest grą bardziej skomplikowaną od szachów i wymaga nie tylko obliczeń, ale dużej intuicji. Zwycięski program o nazwie AlphaGo napisali specjaliści z firmy DeepMind, której właścicielem jest gigant Google.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: komputery NAUKA technologie

Czytaj także

Krakowski superkomputer coraz wyżej w TOP500

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 20:00
Prometheus z AGH zajął rekordowo wysokie, 38. miejsce na liście TOP500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej. Poprawił wynik, bo go rozbudowano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowe narzędzie uprości zbyt trudny tekst

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 12:00
Naukowcy z polskiego Uniwersytetu SWPS stworzyli niecodzienną elektroniczną aplikację dla autorów tekstów, na przykład dla urzędników. Narzędzie pokazuje, czy napisany tekst będzie zrozumiały dla przeciętnego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To rekord: robot układa kostkę Rubika w sekundę

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 23:00
Jak dotąd rekord wynosił 2,39 sekund, ale właśnie został pobity. Ten robot zrobił to w 1,09 sekundy.
rozwiń zwiń