Nauka

Parasol (prawie) idealny

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2008 11:22
Projektanci mają zaskakujące pomysły na odmłodzenie parasola.

Parasol, wynalazek starożytnych, w XXI wieku zmienia swoją formę.


Jeden z najnowszych projektów to parasol aerodynamiczny Senz. Dzięki specjalnej konstrukcji, jego wydłużona z jednej strony czasza sama ustawia się w stosunku do kierunku wiatru tak, aby  lepiej chronić przed silnymi podmuchami. W żadnej z przyjmowanych pozycji nie zasłania on jednak pola widzenia. Aerodynamiczny model wytrzymuje bez zniszczenia wichury o prędkościach do 133 km na godzinę. Był na tę okoliczność testowany w tunelu aerodynamicznym Delft University oraz symulatorze huraganu w Centrum Nauki i Rozrywki Deltapark w holenderskiej miejscowości Neeltje Jans. Ponadto Senz ma zamontowane na wierzchołku czaszy i końcówkach drutów specjalne zabezpieczenia przed uszkodzeniami oczu właściciela parasola i przechodniów. Ten nowatorski i stylowy model projektu Holendrów: inż. Gerwina Hoogendorna oraz Gerarda Koola i Philipa Hessa zdobył prestiżową nagrodę Red Dot Award, przyznawaną przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen in Essen. Projektanci założyli firmę Senz Umbrellas i sprzedają swoje parasole za 50 euro.

Jak uwolnić ręce?

Pojawiły się też projekty parasoli, które uwalniają ręce: Hands-Free Umbrella autorstwa Japończyka Ryo Masaki czy Nubrella Amerykanina Alana Kaufmana.

Parasolka Hands-Free Umbrella była do niedawna sprzedawana za 50 dolarów w nowojorskiej galerii MoMA. Do krótszego niż zazwyczaj pałąka parasola przyczepiony jest giętki element, który można sobie założyć na ramię jak szelkę. Niestety dzieło Masakiego nie do końca uwalnia ręce, bo parasol chwieje się i trzeba go dość często podtrzymywać...

Udało się to natomiast trochę lepiej twórcom Nubrelli z firmy inżynierskiej Continuum. Jest to bańka z nieprzemakalnego materiału, z przodu i bo bokach przeźroczystego, którą zakłada się na ramiona. Trzyma się sama, ale na wypadek wietrznej pogody posiada uchwyt w przedniej części, aby podtrzymać konstrukcję na miejscu. Projektant Alan Kaufman nazywa swój wynalazek „prywatnym kokonem” i poleca go na sytuacje, gdy chcemy uchronić eleganckie ubranie przed zamoczeniem. Nubrella przykrywa głowę oraz ramiona, ale jest stosunkowo lekka (1,3 kg) i szybko składa się do postaci niewielkiego pakunku z uchwytem. Kosztuje 50 dolarów.

Parasol wielofunkcyjny

Jest też coś dla rodziców małych dzieci i osób niepełnosprawnych. Parasol o nazwie „Hands-free brolly” brytyjskiej firmy o tej samej nazwie funkcjonuje jako zwykły parasol oraz parasol do wózka dziecięcego lub inwalidzkiego. Parasol wyjmuje się łatwo z obsadki, która służy jako uchwyt do noszenia w dłoni i można go następnie zamocować na specjalnym, załączonym z zestawie, uchwycie na rączce wózka.
Na tym nie koniec zastosowań. Wzmocniony parasol, taki jak Unbreakable Umbrella, może posłużyć jako narzędzie do samoobrony.

Inny pomysł to Wi-Fi Umbrella z wbudowaną kamerą, która nagrywa mijane przez właściciela parasola widoki. Można je zgrać na komputer lub...wyświetlać na tymże parasolu.

Natomiast interaktywny parasol o nazwie Forecast zaprojektowany przez grupę Materious Design z Chicago przepowiada pogodę. Ma wbudowany moduł wifi, który aktualizuje jego „wiedzę” o prognozach. Najlepiej ustawić taki parasol w widocznym miejscu. Kiedy jego rączka staje się niebieska, to znak, że należy wziąć go ze sobą, bo będzie padać.

Zreformować parasol

Chociaż parasol dobrze sobie radził przez wieki, to potrzeba zmian dojrzewa już od dłuższego czasu. Londyński projektant Ben Terrett przeprowadził w maju 2008 r. studium walorów użytkowych parasoli i jego zdaniem większość dostępnych na rynku modeli nie spełnia swojej funkcji. Po dłuższym spacerze (zwłaszcza przy brytyjskiej pogodzie) i tak jest się mokrym. Ponadto wyginają się na wietrze. Ich poszycia rwą się, stelaże łamią i średnio po dwóch latach wszystkie nadają się do wyrzucenia. Stanowią też poważne zagrożenie dla oczu przechodniów, którzy nas mijają. Zdaniem Terretta parasole to „najgorzej zaprojektowany obiekt codziennego użytku w historii”. Skoro pojawiło się tyle nowych rozwiązań, a pogoda nas nie rozpieszcza, to czas najwyższy przestawić się na udoskonalone parasole albo ...płaszcze przeciwdeszczowe.

Agnieszka Labisko

Obejrzyj test aerodynamicznego parasola Senz w symulatorze huraganu:




Czytaj także

TECHNOLOGIA: Energia z deszczu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2008 19:40
Energia jest wokół nas – trzeba tylko umieć z niej skorzystać, twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń