Nauka

Bobot, czyli robot-opiekun i przyjaciel małych pacjentów w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 12:25
Bobot to wynalazek studentów Politechniki Białostockiej. Ich zdaniem robot może wspomóc pracę pielęgniarek i lekarzy, a dzieciom zapewnić zabawę w szpitalu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Projekt "Bobot - prawdziwy przyjaciel" jest realizowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Grupa Technologii Mobilnych przy wsparciu ze strony Wydziału Informatyki.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Bobot to grubiutki robot przypominający wyglądem i wzrostem dziecko w wieku szkolnym. Jak powiedział koordynator projektu Marcin Żukowski, roboto będzie pełnił dwie funkcje - elektronicznego opiekuna i przyjaciela dzieci.

Dzięki zastosowanej w nim elektronice będzie potrafił m.in. znaleźć odpowiednią salę, sprawdzić temperaturę i puls u dziecka, a także przewozić w plecaku przesyłki, np. próbki krwi. Wmontowana w niego kamera może też służyć do monitorowania sali, a przesyłając obraz np. na tablet pielęgniarki może pomóc jej w pilnowaniu małych pacjentów.

Natomiast Bobot jako przyjaciel hospitalizowanych dzieci będzie mógł m.in. opowiadać im bajki, śpiewać piosenki, wyświetlać filmy, a także komunikować się z nimi poprzez zrozumiałe symbole wyświetlane na brzuszku. Dzięki temu - jak dodał Żukowski - robot będzie mógł się komunikować także z głuchoniemymi dziećmi.

Żukowski wyjaśnił, że pomysł zrodził się podczas jednej z wizyt w szpitalu, kiedy pokazywano dzieciom łazika marsjańskiego (studenci PB od kilku lat konstruują takie łaziki, które zdobywają nagrody na międzynarodowych zawodach). Jak wskazał, dzieci były bardzo zainteresowane łazikiem i studenci chcieli zaprojektować robota specjalnie dla nich.

Obecnie powstaje prototyp robota. Zaprojektowany jest cały wygląd Bobota. Gotowy jest szkielet konstrukcji. Trwają prace nad korpusem robota, który ma być wytrzymały, ale i mieć przyjazny wygląd. Zespół konstruktorów liczy, że prototyp uda się stworzyć do końca kwietnia przyszłego roku.

***

"Bobot - prawdziwy przyjaciel" został jednym z finalistów konkursu "Technotalent" 2016, który wspiera innowacyjne projekty z województwa podlaskiego.

PAP, kk

Czytaj także

Uniwersytet Medyczny w Łodzi chce przetestować system teleopieki nad seniorami

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 09:13
Zdaniem specjalistów takie rozwiązanie może pomóc w utrzymaniu seniorów jak najdłużej w domu, z dala od szpitala czy domu opieki.
rozwiń zwiń