Nauka

Noc spadających gwiazd już w sobotę. W Warszawie zgasną światła

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 15:16
W nocy z 12 na 13 sierpnia, gdy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle, przypada maksimum roju Perseidów - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami.
Perseidy
PerseidyFoto: ESO/S. Guisard

Ich obserwacje są niezwykle proste - wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniśmy dostrzec już po kilku minutach obserwacji.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Będzie ich tym więcej, im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzemy. W Polsce nadal bezkonkurencyjne są Mazury i Bieszczady. Ci, którzy zostają w miastach mają znacznie trudniej.

Mieszkańców Warszawy na wspólne oglądanie spadających gwiazd zaprasza, jak co roku, Centrum Nauki Kopernik. Z tej okazji instytucja wygasi całą iluminację CNK, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie Parku Odkrywców.

Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego.

Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.

W tym roku po raz pierwszy zgasną również światła Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.CNK, kk

Zobacz więcej na temat: perseidy NAUKA kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak