Nauka

Domena .pl rozrasta się najszybciej w UE

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 12:00
Po 20 latach działania internetu w Polsce, w domenie .pl zarejestrowano już ponad 2,1 mln nazw stron internetowych.

Tempo przybywania polskich stron w sieci jest teraz największe w Unii Europejskiej.

Mówili o tym eksperci podczas środowej konferencji w Warszawie. ".pl" to krajowa domena najwyższego poziomu przypisana Polsce (ccTLD, czyli country code top-level domain). Zarządza nią Naukowa i Akademicka Sieć Komputerową (NASK). Jak donoszą specjaliści z NASK, rejestr domeny .pl jest teraz niekwestionowanym liderem wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o tempo przybywania krajowych stron internetowych.

W drugim kwartale tego roku pod tym względem Polska (1,38 proc. wzrostu) pozostawiła w tyle Hiszpanię (1,25 proc.) oraz Portugalię (1,19 proc.). Jak wynika z raportu NASK, rejestr krajowej domeny powiększył się od kwietnia do końca czerwca o ponad 70 tys. nazw. Każdego dnia drugiego kwartału 2011 roku w rejestrze .pl przybywało średnio niemal 2,8 tys. nowych nazw.

Polska na piątym miejscu

Kierownik Działu Domen NASK, Artur Piechocki zaznaczył, że polski rejestr cały czas ma jeszcze duże możliwości rozwoju. - Spośród 800 tys. abonentów nazw domeny .pl, blisko 63 proc. to przedsiębiorcy. A biorąc pod uwagę, że przedsiębiorców jest w Polsce kilka milionów, to znaczna część nie ma jeszcze zarejestrowanej swojej nazwy domeny - ocenia Piechocki. Jego zdaniem w ciągu kilku lat dodatkowym elementem wzrostu może się też okazać rejestracja domen przez osoby fizyczne.

Na razie Polska pod względem liczby nazw w krajowej domenie zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych NASK, w UE najwięcej zarejestrowanych stron (ok. 14,5 mln) ma niemiecka domena .de, a niemal 9,5 mln stron (zakończonych na .uk) zarejestrowano w Wielkiej Brytanii. Polskę wyprzedza jeszcze Holandia (.nl - ponad 4,5 mln stron) i Włochy. Jednak eksperci z NASK zaznaczyli, że stron zakończonych na .it jest już tylko o ok. 30 tys. więcej niż tych z końcówką .pl. Różnica ta szybko maleje, tak więc są szanse, że lada moment Polska wyprzedzi Włochy i zajmie 4. miejsce w UE.

Rejestrują także Amerykanie

Specjaliści zwrócili uwagę, że strony w domenie .pl wykupywane są nie tylko przez mieszkańców Polski. W drugim kwartale tego roku zagraniczni abonenci zarejestrowali ponad 15 tys. nazw domeny .pl. Najwięcej zagranicznych abonentów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Domenę .pl utworzono pod koniec lipca 1990 roku. Wtedy jednak Polska nie miała jeszcze łączności z internetem - pierwsze połączenie nawiązano 17 sierpnia 1991 r. Dopiero wtedy zaczęły powstawać pierwsze strony z sufiksem .pl (początkowo należały do uczelni wyższych). W 1995 r. zarejestrowanych było niespełna 100 nazw z końcówką .pl, 5 lat później - prawie 90 tys., a w 2005 r. - niecałe 0,5 mln. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

Nazwy w domenie .pl są rejestrowane przez NASK. Rejestracja odbywa się jednak głównie za pomocą partnerów - ponad połowa aktywnych nazw obsługiwanych jest przez 3 największe firmy hostingowe.

(ew/pap)