X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ta maszyna gasi ogień dźwiękiem! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 12:00
Wynalazki DARPA są czasami zaskakująco podobne do pomysłów Q z filmów o Bondzie. Amerykańska Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych lubi wyzwania...
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu
Maszyna DARPA gasi ogień... dźwiękiem
Wynalazki DARPA są czasami zaskakująco podobne do wynalazków Q z bonda. Wiadomo, Amerykańska Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych DARPA lubi wyzwania.
Gaszenie ognia dźwiękiem to nic nowego.Temat był "wałkowany" w większości programów popularnonaukowych. Specjaliści z DARPA opracowali maszynę, która będzie to robić w budynkach. Właśnie pokazali, jak działa.
Na poniższym wideo widać dwa głośniki umieszczona po dwóch stronach palnika. Dźwięk zwiększa prędkość powietrza, które przerywa płomień.
DARPA przyznaje, że nie wie, czy maszyna w ogóle znajdzie zastosowanie na polu bitwy. Żeby była na to szansa, urządzenie musiałoby mieć jeszcze większą "siłę gaszenia". Spacjaliści z Agencji mają nadzieję, że ich wynalazek zainspisuje naukowców do poszukiwań nowych metod gaszenia płomieni na polach bitewnych.

Z jednej strony gaszenie ognia dźwiękiem to nic nowego. Temat był "wałkowany" w większości programów popularnonaukowych. Specjaliści z DARPA opracowali jednak maszynę, która może to robić w budynkach.

W poniższym wideo można zobaczyć parę głośników rozmieszczonych po dwóch stronach palnika. Dźwięk zwiększa prędkość powietrza, które przerywa płomień.

DARPA przyznaje, że nie wie, czy maszyna w ogóle znajdzie zastosowanie na polu bitwy. By była na to szansa, urządzenie musiałoby mieć jeszcze większą "siłę gaszenia" i być bardziej mobilne. Specjaliści z Agencji mają nadzieję, że ich wynalazek zainspiruje naukowców do poszukiwań nowych metod gaszenia płomieni na polach bitewnych.

(ew/DARPA)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robot-muł poniesie za wojsko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 18:40
Ten muł przeniesie tony ładunku. Nie je, nie pije, nie męczy się. Wkrótce trafi na front. Zobacz wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mechaniczny gepard bije rekordy prędkości (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 01:10
Jeśli są Państwo spragnieni informacji na temat wynalazków armii USA, mamy wiadomość. Robot-gepard produkcji DARPA pobił właśnie rekord prędkości dla robotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PETMAN - humanoid z DARPA (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:30
DARPA to siostra NASA, amerykańska agencja wojskowa. O jej wynalazkach pisaliśmy wiele razy. Po robocie-mule i robocie-gepardzie przyszedł czas na humanoida.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Super-samolot wyprzedził własną powłokę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 00:01
Pamiętają Państwo ultraszybki samolot, który w godzinę miał dolecieć do dowolnego punktu na ziemi? Stworzyła go DARPA, amerykańska agencja zajmująca się opracowywaniem technologii dla wojska. Po miesiącach badań wiemy, dlaczego lot maszyny się nie udał.
rozwiń zwiń