X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Robot-muł poniesie za wojsko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 18:40
Ten muł przeniesie tony ładunku. Nie je, nie pije, nie męczy się. Wkrótce trafi na front. Zobacz wideo.
LS3 w terenie
LS3 w terenieFoto: DARPA.
Robot-muł poniesie za wojsko
Ten muł przeniesie tony ładunku. Nie je, nie pije, nie męczy się. Wkrótce trafi na front. Zobacz wideo.
Prace nad sztucznym mułem trwają od lat. Teraz Nożny System Wspierania Załogi (Legged Squad Support System, w skrócie LS3) jest już gotowy do działania.  
LS3 przeszedł pierwsze próby terenowe. Dzięki czujnikom "Widzi" otoczenie i potrafi odróżniać obiekty od ludzi. Producent muła, amerykańska agencja wosjkowa DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) chce wysłać go na linię frontu. Będzie nosił zapasowe uzbrojenie marines - żeby dzielni wojacy już nie musieli. Poniesie także własne baterie, które ładują się w trakcie ruchu.
Mimo gotowości bojowej inżynierowie DARPA planują kilka ulepszeń. Chcą wyposażyć LS3 w sensor głosu, żeby reagował na podstawowe komendy głosowe (chodź, stój). Planują także oprogramowanie, które sprawi, że muł będzie rozpoznawał poszczególnych żołnierzy.

Prace nad sztucznym mułem trwają od lat. Teraz Nożny System Wspierania Załogi (Legged Squad Support System, w skrócie LS3) jest już gotowy do działania. Następne 18 miesięcy potrawają testy, a potem urządzenie trafi na front.

LS3 przeszedł pierwsze próby terenowe. Wciąż jest dosyć głośny, ale dzięki czujnikom "widzi" otoczenie i potrafi odróżniać obiekty od ludzi. Producent muła, amerykańska agencja wojskowa DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) chce wysłać go na linię frontu. Będzie nosił zapasowe uzbrojenie marines - żeby dzielni wojacy już nie musieli. Poniesie także własne baterie, które ładują się w trakcie ruchu.

Mimo gotowości bojowej inżynierowie DARPA planują w LS3 kilka ulepszeń. Chcą wyposażyć muła w sensor głosu, żeby reagował na podstawowe komendy głosowe (chodź, stój). Planują także oprogramowanie, które sprawi, że muł będzie rozpoznawał poszczególnych żołnierzy.

(ew/DARPA)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supersamolot: po 9 minutach spadł

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:01
Wczoraj informowaliśmy o planowanym locie próbnym samolotu Falcon HTV-2, który ma dolatywać z Londynu do Sydney w mniej niż godzinę. Próba nie przebiegła pomyślnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaki na pustyni Gobi. Zobacz, co wykryły satelity

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 07:27
Na zdjęciach satelitarnych, opublikowanych przez Google, widać gigantyczną konstrukcję dziwnych linii, okrągły obiekt o średnicy 3 km i inne konstrukcje, wszystkie doskonale widoczne z kosmosu.
rozwiń zwiń