X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Super-samolot wyprzedził własną powłokę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 00:01
Pamiętają Państwo ultraszybki samolot, który w godzinę miał dolecieć do dowolnego punktu na ziemi? Stworzyła go DARPA, amerykańska agencja zajmująca się opracowywaniem technologii dla wojska. Po miesiącach badań wiemy, dlaczego lot maszyny się nie udał.
Audio
Super-samolot wyprzedził własną powłokę
Pamiętają Państwo ultraszybki samolot, który w godzinę miał dolecieć do dowolnego punktu na kuli ziemskiej? Stworzyła go DARPA, amerykańska agencja zajmująca się opracowywaniem technologii dla wojska. Po miesiącach badań wiemy, dlaczego lot maszyny się nie udał.
Falcon HTV-2 powstał w 2003 roku. Ma być zabójczym instrumentem (np. bombowcem), który w ciągu godziny będzie mógł podjąć interwencję w dowolnym miejscu świata. Testowano go już w tunelach aerodynamicznych, tam jednak udaje się osiągnąć prędkość do 15 machów (ok. 15 000km/h). Docelowo ma latać z prędkością 20 machów. Jest zbudowany z kompozytów węglowych, które powinny wytrzymać ekstremalne temperatury. Jego próbny lot w sierpniu 2011 roku nie udał się. Trwał 9 minut, po czym jakaś nieznana anomalia przerwała kontakt z bazą. 
Długo nie było wiadomo, co właściwie się stało. Zbieranie danych trwało osiem miesięcy. Nareszcie znamy wyniki śledztwa: HTV-2 poruszał się tak szybko, że rozdarł własną powłokę. Dziury w poszyciu przy prędkości 20 machów spowodowały, że rozpadł się na kawałki.
DARPA chwali się, że 9 minut lotu dostarczyło im wielu ciekawych danych. Agencja potwierdziła także, że samolot może rozwijać zaplanowaną prędkość, chociaż trzeba go jeszcze dopracować. Na razie nie są planowane kolejne próby Falcona, jesteśmy jednak pewni, że DARPA nie raz nas jeszcze zaskoczy.

Falcon HTV-2 powstał w 2003 roku. W założeniu ma być zabójczym instrumentem (np. bombowcem), który w ciągu godziny będzie mógł podjąć interwencję w dowolnym miejscu świata.

Testowano go już w tunelach aerodynamicznych, tam jednak udało mu się osiągnąć prędkość do 15 machów (ok. 15 000km/h). Docelowo ma latać z prędkością 20 machów. Jest zbudowany z kompozytów węglowych, które powinny wytrzymać ekstremalne temperatury.

W sieprniu minionego roku głośno było o pierwszej próbie w terenie, podczas której Falcon miał rozwinąć właściwą prędkość przelotową. Ten lot nie udał się. Trwał 9 minut, po czym jakaś nieznana anomalia przerwała kontakt z bazą. 

Długo nie było wiadomo, co właściwie się stało. Zbieranie danych trwało osiem miesięcy. Nareszcie znamy oficjalne wyniki śledztwa. Okazało się, że HTV-2 poruszał się tak szybko, iż rozdarł własną powłokę. Dziury w poszyciu przy prędkości 20 machów spowodowały z kolei, że rozpadł się na kawałki.

Specjaliści w DARPA chwalą się, że 9 minut lotu dostarczyło im wielu ciekawych danych. Agencja potwierdziła także, że samolot rozwinął zaplanowaną prędkość, chociaż trzeba go jeszcze dopracować. Na razie nie są planowane kolejne próby Falcona, jesteśmy jednak pewni, że DARPA nie raz nas jeszcze zaskoczy.

(ew/DARPA/popsci.com)

Zobacz, jak wyglądał lot Falcona:

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brakuje technogeeków: skarży się DARPA

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 18:19
Kraj potrebuje „elitarnej armii futurystycznych technogeeków” by radzić sobie z wyzwaniami przyszłości - stwierdziła szefowa słynnej agencji DARPA, Regina Dugan. DARPA, agencja badawcza rządu USA, ma coraz większy problem ze znalezieniem właściwych specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supersamolot: po 9 minutach spadł

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:01
Wczoraj informowaliśmy o planowanym locie próbnym samolotu Falcon HTV-2, który ma dolatywać z Londynu do Sydney w mniej niż godzinę. Próba nie przebiegła pomyślnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot-muł poniesie za wojsko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 18:40
Ten muł przeniesie tony ładunku. Nie je, nie pije, nie męczy się. Wkrótce trafi na front. Zobacz wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mechaniczny gepard bije rekordy prędkości (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 01:10
Jeśli są Państwo spragnieni informacji na temat wynalazków armii USA, mamy wiadomość. Robot-gepard produkcji DARPA pobił właśnie rekord prędkości dla robotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PETMAN - humanoid z DARPA (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:30
DARPA to siostra NASA, amerykańska agencja wojskowa. O jej wynalazkach pisaliśmy wiele razy. Po robocie-mule i robocie-gepardzie przyszedł czas na humanoida.
rozwiń zwiń