Nauka

Uszy świnek morskich są jak bateryjki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 23:25
Badacze z MIT i Harwardu zasilili elektronikę za pomocą składnika biochemicznego, który w naturze występuje w... uszach ssaków.
Uszy świnek morskich są jak bateryjki
Foto: sxc.hu
Uszy świnek morskich są jak bateryjki
Badacze z MIT i Harwardu zasilili elektronikę za pomoca ckładnika biochemicznego, który w naturze występuje w... uszach ssaków. 
To jak Matrix, ale rolę bateryjek spełniają świnki morskie. Różnica potencjałów w uchu wewnętrznym wynika ze struktury anatomicznej ssaków. Oczywiście, ładunek nie jest zbyt duży, ale wystarcza do zasilania działań w skali mikro, np. automatycznego uwalniania leków lub funkcjonowania wszczepionych implantów. 
Z ucha świnki morskiej udało się zasilić maleńki nadajnik radiowy o mocy nanowata. Implanty również pracują w nanoskali, a zatem nietypowa moc z ucha może być dla nich idealnym zasilaniem. 
Badania ukażą się w najbliższym Nature.


To jak Matrix, ale rolę bateryjek spełniają świnki morskie. Na razie.

Różnica potencjałów w uchu wewnętrznym wynika ze struktury anatomicznej ssaków. Oczywiście, ładunek nie jest zbyt duży, ale wystarcza do zasilania działań w skali mikro, np. automatycznego uwalniania leków lub funkcjonowania wszczepionych implantów. 

Z ucha świnki morskiej udało się zasilić maleńki nadajnik radiowy o mocy nanowata. Implanty również pracują w nanoskali, a zatem nietypowa moc z ucha może w przyszłości być dla nich idealnym zasilaniem. 

Badania ukażą się w najbliższym Nature.

(ew/Popsci)

Zobacz więcej na temat: świnka
Czytaj także

Baterie załadują się w 10 minut

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 00:01
Japońscy badacze opracowali nowy typ baterii do smartfonu, ładującej się w 10 minut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bioniczne oko ma przywracać wzrok niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 19:09
Być może wynalezione w USA urządzenie pozwoli rozróżniać nie tylko kształty, lecz także litery.
rozwiń zwiń