Nauka

"Zdrowa Mama" - specjalna aplikacja Instytutu Żywności i Żywienia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 11:05
Właściwe żywienie w ciąży decyduje o zdrowiu dziecka. Ułatwi je bezpłatna aplikacja opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
Audio
  • Dr Regina Wierzejska powiedziała, że aplikacja zawiera wiele najnowszych informacji oraz praktycznych funkcji (IAR)
Aplikacja Zdrowa Mama ma również wiele praktycznych porad dla przyszłych ojców
Aplikacja "Zdrowa Mama" ma również wiele praktycznych porad dla przyszłych ojcówFoto: Glow Images/East News

Jak powiedział dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) prof. Mirosław Jarosz, na zdrowie dziecka może wpływać nawet dieta rodziców trzy lata przed poczęciem, dlatego zawsze warto prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak odżywianie w czasie ciąży jest pod tym względem szczególnie ważne.

O tym, jak można poprawić żywienie kobiet w ciąży opowiedział podczas specjalnej konferencji dr Zbigniew Kułaga na podstawie doświadczenia z prowadzonego przez IŻŻ projektu "Zachowaj Równowagę". W jego ramach ponad 12 tys. kobiet w ciąży z całej Polski (z czego 44 proc. w pierwszej ciąży) skorzystało w latach 2013-2016 z fachowych porad dotyczących żywienia i aktywności fizycznej.

Można je w skrócie zawrzeć w następujących punktach: należy spożywać produkty spożywcze z różnych grup, codziennie pić wodę, nie pić alkoholu, "jeść dla dwojga, a nie za dwoje" (aby nie przybrać nadmiernie na wadze), jeść warzywa do każdego posiłku i systematycznie ćwiczyć (co zmniejsza obrzęki i łagodzi przykre objawy ciąży, a jednocześnie korzystnie wpływa na zdrowie dziecka).

Jak zaznaczyła dr Regina Wierzejska, kobiety w ciąży mają prawo być zdezorientowane sprzecznymi zaleceniami i opiniami znajomych, mediów i portali internetowych. Dlatego oprócz tradycyjnych porad i publikacji IŻŻ przygotował także aplikację "Zdrowa Mama" - na smartfony i inne urządzenia mobilne, która pomoże zadbać o właściwą dietę i aktywność fizyczną w czasie ciąży.

"Zdrowa Mama" to m.in. kalkulator przyrostu masy ciała, pozwalający sprawdzić, czy przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy. Wystarczy kilka danych dotyczących wagi sprzed ciąży, aktualnej wagi, wzrostu i tygodnia ciąży. Aplikacja pozwala również ustalić zapotrzebowanie kaloryczne w czasie ciąży, dostarcza porad dotyczących prawidłowego odżywiania - jak również tego, czego należy unikać. Jest też słowniczek, weryfikacja mitów dotyczących ciąży oraz porady dla przyszłego taty.

Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS.

IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: dieta zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Policzy kalorie, podpowie jadłospis - aplikacja mobilna Instytutu Żywności i Żywienia

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 18:43
Jak zapewniają twórcy Asystenta Zdrowego Żywienia, narzędzie to ułatwi zdrowsze odżywianie.
rozwiń zwiń