Nauka

Teleportacja nadchodzi. Kwanty już to robią

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:00
Naukowcom z Japonii i Australii udało się dokonać pierwszej udanej teleportacji. Próby podejmowano już wcześniej, ale nigdy jeszcze nie osiągniętego takiego przełomu jak tym razem.

 

 

Za pomocą urządzenia nazywanego Teleporterem badaczom z Uniwersytetu Tokijskiego udało się przenieść z jednego miejsca w inne zestaw kwantów. Co więcej, kwanty zachowały zapisaną w nich informację. To pierwszy udany transfer informacji. O sukcesie naukowców informuje najnowszy numer magazynu „Science”.

Zespołowi naukowców udało się tak manipulować zespołem kwantów, że w jednej chwili istniał on w dwóch różnych miejscach. Informacja w początkowej lokalizacji została następnie zniszczona i jednocześnie odtworzona w nowej.

To przełom. Osiągnięcie australijsko-japońskiego zespołu pozwala przede wszystkim na nowatorskie przesyłanie informacji z prędkością światła. To wielki krok w kierunku stworzenia niezwykle szybkich komputerów kwantowych. Oczywiście, odkrycie odkrycie przybliża także moment, w którym uda się teleportować konkretne przedmioty, a może nawet ludzi. - Jeśli możemy tego dokonać, możliwa jest również dowolna forma komunikacji kwantowej - wyjaśnia biorąca udział w eksperymencie profesor Elanor Huntington z Uniwersytetu New South Wales w Australii.

Jednym z głównych ograniczeń obecnej technologii komunikacji kwantowej była utrata części przesyłanych informacji i jej powolność. To tak, jak gdyby w serialu Star Trek teleportowano kogoś i utracono w tym procesie jakąś część jego ciała. Alternatywą była bardzo powolna teleportacja... Australijsko-japoński eksperyment był sukcesem, ponieważ przeniósł wszystko, i to bardzo szybko. - Udało nam się zachować integralność transmisji. Zrobiliśmy to szybko i w dobrej jakości – chwali się Huntington.

Oczywiście, teleportacja ludzi to wciąż pieśń przyszłości, bardzo odległej. Teleportacja człowieka wiąże się bowiem nie tylko z rozwiązaniem zagadnień fizycznych, ale i filozoficznych. Jeśli oryginalna wiązka kwantów ulega zniszczeniu, a powstaje w innym miejscu – to czy mielibyśmy do czynienia z unicestwieniem osoby i przeniesieniem jej tożsamości na nowy, skopiowany obiekt (klona)? Wreszcie – czy przeniesienie tożsamości, której fizycznych źródeł ciągle nie jesteśmy w stanie wskazać, w ogóle jest możliwe? Na razie naukowcy nie martwią się tym zbytnio. Skupiają się na stworzeniu jeszcze lepszych komputerów. Tam teleportacja kwantów naprawdę może się przydać.

(ew/Discovery News/wp.pl)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mamy małe czarne dziurki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 08:07
Czy podczas pierwszego eksperymentu w LHC stworzono czarne mikro dziury? Wygląda na to, że tak!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Padnie rekord w LHC

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 09:52
Tym razem naukowcy chcą osiągnąć energię 3,5 teraelektronowoltów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antymateria: to dlatego Wszechświat się rozszerza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:20
W 1998 roku naukowcy ustalili, że Wszechświat ciągle sie rozszerza – i to coraz szybciej. Nie można tego wyjaśnić prostą inercją po Wielkim Wybuchu. Teorii było wiele. Najnowsza uważa, że to z powodu antymaterii.
rozwiń zwiń