Nauka

60. urodziny Instytutu Oceanologii PAN. "Dobrze wiedzieć, co się pod wodą kryje"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 15:00
- Placówka powstała jako wizja kresowianina, Stanisława Szymborskiego. Profesor chciał w latach 40. XX wieku ustanowić Instytut, który zajmowałby się badaniami podstawowymi środowiska morskiego - mówi prof. Janusz Pempkowiak, obecny dyrektor Instytutu.
Audio
  • 60 lat Instytutu Oceanografii PAN. O placówce rozmawiają prof. Ksenia Pazdro i prof. Janusz Pempkowiak (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Morze Bałtyckie
Morze BałtyckieFoto: kkic/GNU/Wikipedia

Instytut Oceanologii PAN skończył właśnie 60 lat. Zajmuje się nie tylko Bałtykiem, ale i Arktyką. Czym dokładnie? Na początku Instytut był tylko stacją morską, ale stopniowo rozrastał się. - Dobrze wiedzieć, co się w wodzie i pod wodą kryje - mówi prof. Janusz Pempkowiak.

60 proc. potencjału badawczego Instytutu skierowane jest obecnie na Morze Bałtyckie, ale nasi naukowcy zajmują się też Arktyką Europejską. Od lat 80. XX wieku Polacy prowadzą na Spitsbergenie badania związane z biologią i ekologią Arktyki. Instytut Oceanologii PAN organizuje rejsy badawcze statku RV "Oceania" na wody Morza Barentsa i Morza Norweskiego. Na "Oceanii" naukowcy mierzą temperaturę i zasolenie, badają prądy morskie i organizmy.

- W wodzie kryje się mnóstwo tajemnic, od sensacyjnych, jak odkryta ostatnio broń chemiczna, po cyrkulację wody - mówi prof. Pempkowiak w rozmowie z Krzysztofem Michalskim.

Naukowcy starają się także zapobiegać zagrożeniom poprzez badanie stanu zanieczyszczeń. Czym grozi zawartość biologicznych farmaceutyków i produktów ich rozpadu w wodach mórz? Czym jest eutrofizacja i jak zbadać falę tsunami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której gościem była także profesor Ksenia Pazdro - szefowa Pracowni Biogeochemii i Geotoksykologii Morza.  biologicznych farmaceutyków i produktów ich rozpadu.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.30.

(ew)

Zobacz więcej na temat: Morze Bałtyckie NAUKA
Czytaj także

Foka to morski wędrowca

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 11:25
W ciągu doby foka może pokonać dystans do 100 kilometrów. - To prawdziwy morski łazik, morski wędrowca - mówi w "Lecie z Radiem" Paweł Średziński z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie trzeba widzieć, żeby zobaczyć morze

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 15:00
Na jednym z amerykańskich uniwersytetów podobno jest rysunek trzmiela, a przy nim równanie matematyczne, z którego wynika, że przy tej powierzchni skrzydeł i wadze ciała, trzmiel nie może latać. Ale poniżej rysunku jest adnotacja "na szczęście trzmiel tego nie wie"...
rozwiń zwiń