Polskie Radio
Section05
reportaż w Jedynce

Otwarto Muzeum Historii Polski. Reportaż "Zachować pamięć" [POSŁUCHAJ]

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Początkowo Muzeum miało powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Muzeum Historii Polski Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce historia Polski pr poleca

"Pomoc dla Maroka". Premierowy reportaż Aleksandry Dobieszewskiej [POSŁUCHAJ]

We wrześniu br. niezwykle silne trzęsienie ziemi nawiedziło marokański region Marrakesz-Safi. Reportaż "Pomoc dla Maroka" przedstawia, w jaki sposób i na jaką skalę pomagają polskie organizacje humanitarne, Caritas i PAH, oraz historię Ayouba Houmanny, marokańskiego muzyka, który od kilku lat mieszka w Polsce i stara się pomóc swojej rodzinie, która mieszka w poszkodowanym kraju i obecnie mieszka pod gołym niebem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Maroko pr poleca

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - reportaż "Miejsce do życia" [POSŁUCHAJ]

Wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie od lat 60. do początku lat 90. Do dziś mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się popularnością ze względu na to, że często na niewielkim metrażu mamy wiele pokoi, w okolicy są punkty usługowe, przedszkola i szkoły, a samo osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska mieszkanie nieruchomości

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Allan Starski i Andrzej Pągowski dzielą się wspomnieniami [POSŁUCHAJ]

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 jego siedzibą był Gdańsk, obecnie jest to Gdynia. Najciekawszymi historiami związanymi z tym wydarzeniem podzielili się ze słuchaczami radiowej Jedynki scenograf Allan Starski i grafik Andrzej Pągowski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Jakub Tarka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Allan Starski Andrzej Pągowski

Szukanie śladów swoich przodków. Reportaż "Po nitce do kłębka" [POSŁUCHAJ]

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, zdjęcie z opisem "ojca matka", skrzynia z dokumentami, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Aleksandra Sadokierska Dorota Sokołowska reportaż w Jedynce genealogia pr poleca

Komputery i muzyka to ich świat. Reportaż "Nasz dom" [POSŁUCHAJ]

Marcin jest programistą, Agata od lat zajmuje się środkami unijnymi. Mają 3 synów. Dżojstiki, komputery to ich świat, ale jest jeszcze muzyka. Marcin grał na gitarze klasycznej, Agata gra na pianinie, synowie też. Od dziecka uczą się muzyki. Jakiej przyszłości chcą dla swoich synów i co jest dla nich w edukacji najważniejsze. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Nasz dom". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż młodzież rodzice Urszula Żółtowska-Tomaszewska szkoła reportaż w Jedynce pr poleca

Niezwykły życiorys Juliusza Kuleszy. Reportaż "Warto być przyzwoitym" [POSŁUCHAJ]

Juliusz Kulesza ps. Julek napisał kilka książek - wszystkie o Powstaniu Warszawskim. Ma 95 lat, właśnie wydał kolejną i został Warszawiakiem Roku 2023. O jego niezwykłym życiorysie opowiada reportaż Urszuli Żółtowskiej pt. "Warto być przyzwoitym". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce pr poleca Muzeum Powstania Warszawskiego

"Kurier w drodze do ciebie" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przemierzają kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Zdarza im się pytać przechodniów o pomoc w dotarciu do celu. Pracują z ludźmi, a zdarza się, że nie zamieniają z klientami ani jednego słowa. Mijamy ich każdego dnia, na ulicach wielkich i średnich miast. To kurierzy rowerowi. Od kilku lat dostarczają pod nasze drzwi jedzenie oraz różnego rodzaju przesyłki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż kurier zawód Antoni Rokicki reportaż w Jedynce pr poleca

Praca dzwonnika z pokolenia na pokolenie. Reportaż "Wpleciony w łańcuch historii" [POSŁUCHAJ]

Bohater reportażu - Wojciech Bochnak - w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia pracy dzwonnika. Jego wnuk, Ignacy, miał kilka lat, gdy ojciec zaprowadził go na wieżę. Spodobało mu się tam bardzo. Ciągnęło go w to miejsce. Może dlatego, że ojciec i dziadek są dzwonnikami. Ignacy niedawno skończył 18 lat i po raz pierwszy dzwonił dzwonem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Wpleciony w łańcuch historii" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż zabytki Kraków Wawel Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce pr poleca

"Jak odkrywałem Schulza". Audycja dokumentalna Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Właśnie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i z tej okazji warto pokazać sylwetkę polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia. W specjalnej audycji dokumentalnej przygotowanej przez Adama Bogoryja-Zakrzewskiego opowiadamy o jednym z najoryginalniejszych w okresie międzywojnia i XIX wieku polskich pisarzy - Brunonie Schulzu. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski Bruno Schulz pisarze i poeci historia Polski reportaż w Jedynce pr poleca

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. Reportaż "Symbol Życia" Waldemara Kasperczaka [POSŁUCHAJ]

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust pr poleca

Odpowiedzialność za opiekę nad chorymi rodzicami. Reportaż "Trudne decyzje" [POSŁUCHAJ]

Marcel Andino Velez z wyksztalcenia jest etnografem i antropologiem. Był dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zrezygnował ze swojej pracy by zająć się swoimi przewlekle chorymi rodzicami, jednak nie wszyscy mogą opiekować się seniorami. Historie te przedstawia Joanna Bogusławska w reportażu "Trudne decyzje". Zapraszamy do wysłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż senior Joanna Bogusławska społeczeństwo psychologia pomoc społeczna reportaż w Jedynce pr poleca