Kultura

Dwa Teatry - w maju, na plaży, nie tylko o teatrze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 18:15
Fragment Plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2012
Fragment Plakatu Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012"Foto: Rafał Olbiński

/

Poza zmaganiami konkursowymi na najlepsze słuchowisko i spektakl telewizyjny minionego roku w Sopocie odbędą się m.in. spotkania z Kazimierzem Kutzem, Jerzym Stuhrem, Olgą Lipińską i Jerzym Gruzą.

Już w najbliższy weekend (19-21.05) Polskie Radio i Telewizja Polska zapraszają do udziału w XII Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2012".

Na antenie radiowej Jedynki, Dwójki i Trójki będą relacje na żywo w czasie trwania festiwalu. Zapraszamy do słuchania!


Kultura za darmo

Poza zmaganiami konkursowymi na najlepsze słuchowisko i spektakl telewizyjny minionego roku odbędzie się wiele imprez towarzyszących. Uwaga! Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest wolny.
W sobotę, 19 maja na Placu Zdrojowym przed wejściem na Molo będzie miała miejsce uroczysta inauguracja festiwalu połączona z wręczeniem Wielkiej Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Tegorocznymi laureatami tej prestiżowej nagrody są: Anna Seniuk i Jerzy Stuhr.
Po uroczystości odbędzie się koncert "Szpilmania. Tych lat nie odda nikt", podczas którego zabrzmią piosenki Władysława Szpilmana w wykonaniu młodych artystów.
Również w sobotę w Teatrze Na Plaży zaplanowano pokaz spektakli wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza.


Kutz, Gruza i Lipińska o Teatrze Telewizji
W cyklu "Loża Honorowa Teatru Telewizji" w sobotę i w niedzielę będą odbywać się spotkania  z wybitnymi twórcami Teatru Telewizji, m.in.: Kazimierzem Kutzem, Barbarą Borys-Damięcką, Jerzym Gruzą i Olgą Lipińską. Zaprezentowane zostaną wybrane przez nich spektakle, m.in. "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza, "Szklana menażeria" Tennessee’a Williamsa, "Rewizor" Mikołaja Gogola oraz "Skiz" Gabrieli Zapolskiej.
Natomiast w sobotę i niedzielę w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże będzie można obejrzeć: "Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej" wg scenariusza Grażyny Barszczewskiej, z udziałem autorki oraz Grzegorza Damięckiego, oraz monodram "Morfina" w reżyserii Waldemara Raźniaka, a w wykonaniu Anny Czartoryskiej. Temu drugiemu pokazowi towarzyszyć będzie promocja najnowszej płyty wydanej przez Polskie Radio z  piosenkami ze spektaklu.

Aktorzy śpiewają w Polskim Radiu

W Zatoce Sztuki w sobotę wieczorem posłuchamy recitalu Joanny Knitter z zespołem Take It Easy, a w niedzielę występów Marcina Mrozińskiego, Tomka Lipińskiego i Jacka Niestryjewskiego oraz Marianny Wróblewskiej i Macieja Zakościelnego. W niedzielę w siedzibie Radia Gdańsk, w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna zaprezentuje się m.in. Marcin Wawrzynowicz  – recital połączony zostanie z promocją nowej płyty artysty wydanej przez Polskie Radio i PWSZ w Nysie.
W Państwowej Galerii Sztuki w niedzielę i poniedziałek odbędą się spotkania z gwiazdami festiwalu: Jerzym Stuhrem, Agatą Buzek i Ewą Konstancją Bułhak, Krzysztofem Stelmaszykiem, Wojciechem Pszoniakiem oraz Anną Seniuk.
Reportaże na festiwalu
W niedzielę Irena Piłatowska-Mądry zaprasza na "Dzień  z reportażem radiowym", podczas którego zaprezentowane zostaną m.in.: "Cierpienie i radość Stanisława Kulona"Bożeny Markowskiej z Polskiego Radia, "Zamknięta" Cezarego Galka z Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze, "Kordian i Helena" Alicji Grembowicz i Ireny Piłatowskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz "Zegarmistrze od Niepokalanej" – fotokasty Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok.
Dwa Teatry pamiętają Kalinę Jędrusik

W poniedziałek, 21 maja na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny "Kalina Jędrusik w podróży", podczas którego zabrzmią piosenki z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu m.in. Magdaleny Zawadzkiej, Anny Serafińskiej, Violi Arlak i Macieja Zakościelnego.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni