Kultura

Pięcioro wspaniałych - znamy zwycięzców Splendorów!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 14:45
Wielkiego Splendora otrzymała Teresa Lipowska, Splendora Splendorów przyznano Ludmile Dobrowolskiej-Łączyńskiej i Kazimierzowi Kaczorowi, a laureatami Honorowego Wielkiego Splendora zostali Adam Marszałek i Marian Szałkowski.


W poniedziałek, 6 grudnia, odbyła się uroczystość wręczenia Splendorów – nagród dla wybitnych twórców Teatru Polskiego Radia.

Wielkiego Splendora, nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawaną od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymała Teresa Lipowska.

/

- Jest to największa, najważniejsza nagroda w moim życiu zawodowym i nie mówię tego dlatego, że wypada to powiedzieć tu i teraz. (...)W teatrze czy w telewizji nie miałam okazji grać z wieloma wielkimi aktorami, a tutaj, w Teatrze Polskiego Radia, tak. My niczego nie zazdrościmy, nikt nie patrzy, kto ma większą czy mniejszą rolę, tylko jesteśmy szczęśliwi, że możemy być razem - mówiła, odbierając nagrodę Teresa Lipowska.

Warszawska aktorka gra role teatralne, radiowe, filmowe i telewizyjne. W sumie wystąpiła ponad 80 razy w popularnych produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. w: "Stawiam na Tolka Banana", "Noce i dnie", "Polskie drogi", "Katastrofa w Gibraltarze", "Tato" i w "M jak miłość". Udział właśnie w tej ostatniej produkcji telewizyjnej przyniósł Teresie Lipowskiej największą popularność i rozpoznawalność.

Przez całe lata aktorka współpracowała z Teatrem Telewizji m.in. w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Gruzę czy Gustawa Holoubka. W Teatrze Polskiego Radia stworzyła dziesiątki ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, brała m.in. udział w słuchowiskach: "Cichy Don", "Czas apokalipsy", "Dom nad łąkami", "Dzika kaczka", "Hiob", "Kochankowie z Marony", "Mistrz i Małgorzata" i "Zdrówko pana dyrektora" (premiera odbyła się 1 grudnia 2010 r.).

Od wielu lat Teresa Lipowska związana jest również z popularną powieścią radiową "W Jezioranach", w której od samego początku kreuje rolę przedsiębiorczej Stasi Dobrowolskiej-Lepieszkowej.


Nagrodę specjalną - Splendora Splendorów - kapituła przyznała Ludmile Dobrowolskiej-Łączyńskiej i Kazimierzowi Kaczorowi.


/

- Jestem niesamowicie wzruszona tym wielkim wyróżnieniem. (...) Ponad pół wieku goszczę w domach słuchaczy, którzy mnie polubili, a może nawet pokochali. (...) Cieszę się, bo dzisiaj mam okazję podziękować wszystkim, którzy wiernie byli przy nas przez te lata - dziękowała Ludmiła Dobrowolska-Łączyńska.

Ludmiła Dobrowolska-Łączyńska była uczennicą Leona Schillera i Bohdana Korzeniewskiego, dyplom PWST w Warszawie obroniła w 1951 r. Związana była ze stołecznymi teatrami Ateneum i Nowym. Ludmiła Łączyńska w swoim dorobku ma również role filmowe i telewizyjne m.in. w filmach: "Nikodem Dyzma", "Pan Anatol szuka miliona", "Blisko, coraz bliżej" oraz "Rzeka kłamstwa". Od początku kariery zawodowej aktorka jest związana z Polskim Radiem; odznaczona została medalem za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru PR (2008). Oprócz występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie” zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (również w audycjach dla dzieci i młodzieży), m.in. w: "Damach i huzarach", "Dziadach", "Opowieściach z Narnii" i w "Wzgórzu elfów". Głos Laureatki znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Wisi Matysiakowej w popularnej powieści radiowej „Matysiakowie”. Rolę tę Ludmiła Łączyńska kreuje nieprzerwanie od 1957 r. W plebiscycie na najbardziej lubianą postać/aktora otrzymała wśród słuchaczy największą liczbę głosów.

/

- To zaszczyt. (...) Chciałem podziękować również tym wszystkim, którzy są z drugiej strony szyby studia radiowego, gdyby nie ich pomoc i życzliwość nie znalazłbym się tutaj. Dziękuję przede wszystkim koleżankom, kolegom aktorom - mówił nagrodzony Kazimierz Kaczor.

Kazimierz Kaczor to popularny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy. Związany był z teatrami: Groteską i Starym w Krakowie, Współczesnym i obecnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Na scenie pracował z Andrzejem Wajdą, Józefem Szajną czy Feliksem Falkiem. Dużą popularność i rozpoznawalność przyniosły Kazimierzowi Kaczorowi ciekawe role w polskich filmach i serialach telewizyjnych m.in. w: "Ziemi obiecanej", "Człowieku z marmuru", "Polskich drogach", "Alternatywy 4" i w "Złotopolskich".

Od wielu lat aktor współpracuje także z Polskim Radiem, m.in. udział w audycjach "60 minut na godzinę" i "Radiokabaret". Na antenie interpretował dla słuchaczy powieści "Colas Breugnon", "Jeden dzień z życia Iwana Denisowicza" czy "Obsługiwałem angielskiego króla". W Teatrze Polskiego Radia Kazimierz Kaczor stworzył dziesiątki ról w słuchowiskach z repertuaru klasyki polskiej i obcej oraz dramatu współczesnego, m.in.: "Fantazy", "Kartoteka" i "Nowy wspaniały świat".


Honorowego Wielkiego Splendora otrzymali - wydawca Adam Marszałek i kompozytor Marian Szałkowski.


Nagrodzono prezesa Wydawnictwa Adam Marszałek, największego w Polsce wydawnictwa naukowego. Adam Marszałek ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, za działalność wydawniczą był wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą. W ofercie jego wydawnictwa dominują książki z zakresu historii, ekonomii, pedagogiki, stosunków międzynarodowych, politologii, a także z dziedzin filologicznych.

Od roku 2007 r. nakładem wydawnictwa ukazuje się unikatowa seria Słuchowiska Polskiego Radia, zawierająca scenariusze słuchowisk oryginalnych wybitnych polskich dramaturgów radiowych. Do tej pory ukazały się zbiory słuchowisk Andrzeja Mularczyka, Bogdana Loebla, Jerzego Górzańskiego, Piotra Müldnera-Nieckowskiego, Kazimierza Orłosia, Henryka Bardijewskiego, Marka Ławrynowicza i Jacka Snopkiewicza.

Marian Szałkowski to kompozytor, ilustrator muzyczny i pianista od wielu lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Opracował muzycznie ponad 2000 audycji słownych i słowno-muzycznych oraz słuchowisk i seriali słuchowiskowych m.in.: "Amadeusz", "Anna Karenina", "Bambini di Praga", "Krzyżacy", "Mistrz i Małgorzata” i "Na wschód od Edenu”.

Współpracował również z Teatrem Telewizji. Za opracowanie muzyczne serialu słuchowiskowego "Mistrz i Małgorzata" otrzymał nagrodę prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji (1986), dwukrotnie był także nagradzany na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry”. Marian Szałkowski w 2002 roku dołączył do grona laureatów Złotego Mikrofonu.

W tym roku po raz pierwszy przyznany został także Telesplendor - nagroda Telewizji Polskiej dla najbardziej telewizyjnego słuchowiska. Laureatem Telesplendora został Andrzej Bart - scenarzysta i autor nadanego niedawno na antenie Dwójki słuchowiska "Boulevard Voltaire".

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji wideo z ceremonii rozdania nagród Teatru Polskiego Radia oraz wysłuchania wywiadów z laureatami. Wystarczy kliknąć w ikonkę "Gala wręczenia Splendorów - rozmowy z laureatami" oraz "Relacji wideo z ceremonii rozdania nagród Teatru Polskiego Radia" w boksie "Wideo" po prawej stronie.

(usc,mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Święto Teatru

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 11:09
Janusz Kukuła (dyrektor Teatru PR): Te nagrody to uznanie pracy naszych aktorów, podkreślenie, jak bardzo ich doceniamy i kochamy.
rozwiń zwiń