Kultura

Powieść w wydaniu...filmowym!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:06
Na antenę Trójki powraca "Codziennie Powieść w Wydaniu Dźwiękowym". Zobacz wideo przygotowane przez kultura.polskieradio.pl, o tym jak Janusz Głowacki nagrywał w studiu "Good Night Dżerzi".

Cykl "Codziennie Powieść w Wydaniu Dźwiękowym" powstawał przez lata w Teatrze Polskiego Radia. Próby reaktywowania go na antenie Trójki podjęła się Barbara Marcinik.

Warto przypomnieć,że Teatr Polskiego Radia towarzyszy naszemu radiu od początku istnienia! Działalność tej niezwykłej sceny zainagurowała "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji Alojzego Kaszyna. Było to 29 listopada 1925 roku! To pierwsze słuchowisko zostało nadane "na żywo" i nie zostało zarejestrowane. Możemy je dzisiaj odtwarzać wyłącznie na podstawie notatek prasowych i recenzji.

Wróćmy jednak do naszych czasów. Czym różni się "Codziennie Powieść w Wydaniu Dźwiękowym"od nadawanych dotychczas na antenie Trójki powieści?  

- Różnica polega przede wszystkim na bogactwie elementów składających się na każdy odcinek. Efekty dźwiękowe stanowią obok słowa główny element tej opowieścipodpowiada Barbara Marcinik. Pracy jest zatem jeszcze więcej...

I tutaj mamy niespodziankę przygotowaną przez kultura.polskieradio.pl Przedstawiamy niepublikowane wcześniej, tajne materiały dokumentujące powstawanie radiowej wersji "Good Night Dżerzi" Janusza Głowackiego w trójkowym studiu M3. W roli narratora radiowej wersji powieści oraz we wszystkich rolach męskich występuje Piotr Fronczewski. Role kobiece interpretuje Wiktoria Gorodeckaja. Pojawiają się także Olena Leonenko i sam autor - Janusz Głowacki.

 

 

 

"Good Night Dżerzi" Janusza Głowackiego  w cyklu "Codziennie Powieść w Wydaniu Dźwiekowym" można usłyszeć na antenie Trójki codziennie o 20.50.

Zapraszamy!

Dziękujemy Wojtkowi Doroszowi za pomoc w realizacji filmu.

Agnieszka Szydłowska (Trójka)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Benefis Janusza Głowackiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:00
31 stycznia 2011 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się benefis znanego z nieprzeciętnego poczucia humoru (także na własny temat) i inteligencji pisarza Janusza Głowackiego.
rozwiń zwiń