Kultura

Złota Taśma dla "Lasu" Dumały

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 09:34
Debiut fabularny uznanego twórcy filmów animowanych Piotra Dumały, został uznany za najlepszy polski film, jaki w ubiegłym roku trafił na ekrany polskich kin.

Nagrody dla najlepszych filmów, które trafiły na ekrany polskich kin w 2010 roku, przyznało Samodzielne Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Złotą Taśmę w kategorii filmów polskich otrzymał "Las" Piotra Dumały. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch przestrzeniach  - starzec prowadzi syna przez las, a jednocześnie, przykuty do łóżka śmiertelną chorobą, jest pod jego opieką. Film bada trudne relacje, jakie zachodzą pomiędzy ojcem i synem.

 W rolę ojca w filmie wcielił się Stanisław Brudny, syna Mariusz Bonaszewski.

"Las" w 2009 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Specjalną Nagrodę Jury za "szczególne wartości artystyczne".

Złotą Taśmę w kategorii filmów zagranicznych zdobył "Lourdes". Film Francuzki Jessiki Hausner opowiada o fenomenie francuskiego sanktuarium maryjnego. Autorka filmu przejmująco i prawdziwie pokazała, jak ludzie chorzy poszukują wiary w cud uzdrowienia.

Film zdobył w 2009 roku główną nagrodę na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznali też wyróżnienia: dla filmu"Fish Tank" Andrea Arnolda oraz  "Miodu" Semiha Kaplanoglu.

Zobacz naszą rozmowę wideo z reżyserem "Miodu". Wystarczy kliknąć TU.

W ubiegłym roku Złotą Taśmę dla polskiego filmu z 2009 roku otrzymał "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, dla filmu zagranicznego "Biała wstążka" Michaela Hannekego.

Złote Taśmy krytycy Stowarzyszenia Filmowców Polskich skupieni w Samodzielnym Kole Piśmiennictwa przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znalazły się dzieła m.in.: Ingmara Bergmana, Federico Felliniego, Michelangelo Antonioniego, Luchino Viscontiego, Andrieja Tarkowskiego. Z filmów polskich: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Hasa, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego czy Andrzeja Munka.

Historia nagród przyznawanych przez Polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i co roku przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Znamy nominowananych do Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 14:35
Wielkich zaskoczeń nie było. Nominację do najważniejszej nagrody filmowej otrzymały filmy, o których głośno jest już od dawna.
rozwiń zwiń