Kultura

Znamy nominowananych do Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 14:35
Wielkich zaskoczeń nie było. Nominację do najważniejszej nagrody filmowej otrzymały filmy, o których głośno jest już od dawna.
Audio

Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek w Los Angeles.

Triumfatorem uroczystości był obraz Toma Hoopera "Jak zostać królem", który zdobył łącznie 12 nominacji, w tym w kategoriach najlepszy film, reżyseria i pierwszoplanowa rola męska.

Na liście obrazów nominowanych do statuetki za najlepszy film jest jeszcze 9 innych tytułów. Są to: "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego, "The Fighter" Davida O. Russella, "Incepcja" Christophera Nolana, "Wszystko w porządku" Lisy Cholodenko, "127 godzin" Danny'ego Boyle'a, "The Social Network" Davida Finchera, "Toy Story 3" Lee Unkricha, "Prawdziwe męstwo" braci Ethana i Joela Coenów oraz "Winter's Bone" Debry Granik.

Nominacje za najlepszą główną rolę kobiecą otrzymały: Natalie Portman za rolę w "Czarnym Łabędziu", Anette Bening za "Wszystko w porządku", Nicole Kidman za "Między światami", Jennifer Lawrence za "Do szpiku kości" oraz Michelle Williams za rolę w "Blue Valentine".

Nominacje za najlepszą główną rolę męską otrzymali: Javier Badrem za rolę w filmie "Biutiful", Jeff Bridges za "Prawdziwe męstwo", Jesse Eisenberg za "The Social Network", James Franco za  "127 godzin" i Colin Firth za "Jak zostać królem".

Na liście nominowanych drugoplanowych aktorek znalazły się: Amy Adams za rolę w  "The Fighter", Helena Bonham Carter za rolę w"Jak zostać królem", Melissa Leo za "The Fighter", Hailee Steinfeld za "Prawdziwe męstwo" i Jacki Weaver za "Animal Kingdom".

Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy to z kolei: Christian Bale za rplę w "The Fighter", John Hawkes za "Winter's Bone", Jeremy Renner za "The Town", Mark Ruffalo za "Wszystko w porządku" i Geoffrey Rush za "Jak zostać królem".

Nominacje za najlepszą reżyserię otrzymali: Darren Aronofsky za film "Czarny Łabędź", David Russel za flim "Fighter", David Fincher za "The Social Network", Tom Hooper za "Jak zostać królem" oraz bracia Joel i Ethan Coen za film "Prawdziwe męstwo".

Nominacje za scenariusz oryginalny otrzymali: Mike Leigh za scenariusz do filmu "Kolejny rok", David Seidler za scenariusz do "Jak zostać królem", Scott Silver, Paul Tamasy i Eric Johnson za scenariusz do "Fightera", Christopher Nolan za "Incepcję" oraz Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg za scenariusz do filmu "Wszystko w porządku".

Filmy nieanglojęzyczne, które mają szanse na Oscara to: meksykański "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu - z Javierem Bardemem w roli głównej, grecki "Dogtooth" Giorgosa Lanthimosa, duński "In a Better World" w reżyserii Susanne Bier, kanadyjskie "Pogorzelisko" Denisa Villeneuve'a i algierski "Outside the Law"  Rachida Bouchareba.

W kategorii pełnometrażowy film animowany o Oscara 2011 walczyły będą: "Toy Story 3", "Jak wytresować smoka" Chrisa Sandersa i Deana DeBlois oraz "Iluzjonista" Sylvaina Chometa.

Tegoroczna, 83. w historii gala rozdania Oscarów odbędzie się 27 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Połsuchaj" po prawej stronie.

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Biała balerina czarnym łabędziem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 14:00
- Muzyka Czajkowskiego rozlega się tak intensywnie w "Czarnym łabędziu", że po obejrzeniu filmu Darrena Aronofsky'ego trzeba na jakiś czas odpocząć od tych ekspresyjnych dźwięków – uważa krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już dziś oskarowe nominacje

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 10:00
Niemal każdy aktor i twórca filmowy marzy choćby o nominacji do Oskara. Dzisiaj akademia filmowa ogłosi listę nominowanych do tej prestiżowej nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łabędzia gracja, brutalne reguły

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 17:00
Balet to niewdzięczna sztuka: od swych adeptów wymaga poświęceń, a prawdziwa kariera przypada w udziale nielicznym. Widać to w filmie "Czarny łabędź" - mówi Maciej Zakliczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscarowe szanse

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 17:15
Już za 33 dni zostaną rozdane Oskary. Dziś poznaliśmy nominowanych do tej najważniejszej filmowej nagrody świata.
rozwiń zwiń