Kultura

Konflikt w fabryce Oscarów. Zatrzymają produkcję?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 07:15
W tym roku może stanąć produkcja najważniejszych na świecie nagród w świecie filmu – statuetek Oscara.
Audio
  • Jan Pachlowski o kłopotach w fabryce oscarowych statuetek (IAR)
Konflikt w fabryce Oscarów. Zatrzymają produkcję?

To na razie najczarniejszy scenariusz, ale prasa w Chicago rozpisuje się, że w tamtejszej fabryce – gdzie są wykonywane statuetki – właściciele weszli w konflikt ze związkami zawodowymi, co może skutkować zawieszeniem produkcji. Poszło o zaległe urlopy.

Statuetkę wytwarzał w swojej fabryce w Chicago potomek rumuńskich emigrantów. Jednak nie tak dawno, ze względów finansowych, została ona większościowo przejęta przez nowego właściciela z Indianapolis. Zapowiedział on początkowo zwolnienia. Jednak pod naciskiem związkowców, osoby które straciły pracę, ponownie zostały zatrudnione, ale nie zrealizowano zapewnień poprzedników o wypłatach zaległych urlopów jeszcze z 2012 roku. Z tego powodu doszło do konfliktu, a nawet protestów. Planowane są negocjacje właścicieli ze związkami zawodowymi, które domagają się nowych korzystnych dla pracowników umów.

Statuetka Oscara zrobiona jest z brązu, a pokryta warstwą 14-karatowego złota. Jedna figurka powstaje w ciągu 20 godzin, a pracuje przy tym łącznie 12 osób.

IAR/mk

''

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Oscary 2013: to nagrody dla mainstreamu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 19:00
- Oscary nie są przestrzenią dyskusji dotyczących problemów społecznych czy politycznych, czego dowodem jest pominięcie filmu Kathryn Bigelow "Wróg nr 1" – uważa Karolina Pasternak z serwisu internetowego Stopklatka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Argo" najlepsze, "Pi" razy 4 i przegrany "Lincoln"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:00
Najważniejsza w roku filmowa noc już za nami i najbardziej pożądana w tej branży statuetka trafiła w ręce nowych właścicieli. Ceremonię wręczenia Oscarów specjalnie dla nas skomentowali krytyk filmowy, Artur Cichmiński oraz Patrycjusz Tomaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanom nie podobają się "Ludowe Oskary". Pozwali polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 11:18
Kancelaria reprezentująca w Polsce Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej pozwała Stowarzyszenie Twórców Ludowych za wręczanie nagród "Ludowy Oskar". Akademia zastrzegła nazwę "Oscar" i domaga się zmiany nazwy polskiej nagrody. Proces ruszy w lipcu.
rozwiń zwiń