Kultura

Zawierzyć prawdzie historycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2008 08:31
Debiut reżyserski Stanisława Różewicza miał miejsce ponad 60 lat temu.

Debiut reżyserski Stanisława Różewicza miał miejsce ponad 60 lat temu. Od tego czasu stworzył on tak wiele tytułów, że ich liczby sam dokładnie nie zna.

Wielu krytyków nazywa Stanisława Różewicza twórcą filmów kameralnych i chociaż sam reżyser twierdzi, że trudno w ten sposób określać te, w których występowały często setki statystów, to filmy takie jak „Pasja” czy „Westerplatte” mówią o jednostce.

POSŁUCHAJ Rozmowy o twórczości Stanisława Różewicza w audycji Anny Fuksiewicz, Program Drugi Polskiego Radia. (12,56 MB)

Przez wiele lat Stanisław Różewicz współpracował ze swoim bratem, poetą Tadeuszem. Owocem wspólnego wysiłku są m.in. filmy:  „Trzy kobiety” „Świadectwo urodzenia” ”Miejsce na ziemi” „Echo”„Samotność we dwoje”. Już w dzieciństwie spędzonym w Radomsku byli zafascynowani kinem, ale z powodu biedy i braku pieniędzy na bilety, ich rozmowy opierały się głównie na fotosach z filmu obejrzanych na kinowej witrynie oraz swobodnym fantazjowaniu.

POSŁUCHAJ O inspirującym na długie lata filmie „Cud Wilków” , który oglądał w młodości razem z matką opowiada Stanisław Różewicz (521,83 KB)

''Kadr z filmu "Westerplatte" 

Stanisław Różewicz pomimo swojego dorobku pozostaje osobą bardzo skromną.  Mówiąc o swoich filmach spore zasługi oddaje scenarzystom m. in. swojemu bratu oraz Janowi Józefowi Szczepańskiemu. Twierdzi, że najważniejsze jest to co reżyser chce opowiedzieć poprzez swój film, mówi że:przede wszystkim  należy zawierzyć prawdzie historycznej. Historia bowiem niesie ze sobą dramaty, sytuacje przesłania o wiele bardziej silne niż może przynieść fantazja scenarzysty i reżysera perypetiom co nie oznacza że element prawdy jest pozbawiony nuty lirycznej. O filmie na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza opowiada reżyser.

POSŁUCHAJ Różewicz o filmie „Ryś” (1016,23 KB)

Podobnie o filmach i charakterze reżysera wypowiadają się jego wychowankowie: Wojciech Marczewski oraz Krzysztof Zanussi. Ten drugi wspomina, że Stanisławowi Różewiczowi zawdzięcza uczulenie na odpowiedzialność reżysera za film. Cechy które kojarzą mu się z nim przede wszystkim to cisza i rozwaga. 

POSŁUCHAJ Reżysera wspomina Wojciech Marczewski (1,17 MB)

POSŁUCHAJ O Różewiczu opowiada Krzysztof Zanussi (1,28 MB)

(mk)

 

 

 


 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Filip Bajon

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 13:05
22 lutego 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Wojciech Marczewski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 14:30
14 maja 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń