Kultura

Europejskie dziedzictwo pielgrzymowania

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2007 13:55
Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturowa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedno z ważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej naszego kontynentu. Celem inicjatywy jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturowa oraz ukazanie bogactwa dziedzictwa regionalnego i jego promocja. Ważnym aspektem jest też wskazanie na wspólne korzenie kultury europejskiej. W Polsce EDD obchodzone są od 14 lat. W tym roku przebiegają pod hasłem „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. Tematy imprez organizowanych we wszystkich regionach kraju obejmują wielorakie aspekty podróżowania i wędrowania, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się we Francji w latach osiemdziesiątych. Impreza – będąca wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej – odbywa się od początku lat dziewięćdziesiątych, co rok we wrześniu. Swym zasięgiem obejmuje całą Europę. EDD, organizowane w tym roku po raz 17., umożliwiają uczestnikom poznanie zabytków i innych obiektów kultury (muzeów, skansenów, parków, ogrodów), które na co dzień są niedostępne, lub do których dostęp wiąże się z opłatami. Inne atrakcje przygotowywane przez organizatorów, to koncerty, wystawy, prezentacje ginących zawodów, a także kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. Wszystko ma stanowić zachętę do śmielszego obcowania z kulturą i zabytkami. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa stwarzają także doskonałą okazję do promocji regionalnych tradycji i zwyczajów oraz uwrażliwiają na problematykę ochrony zabytków. W ubiegłorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział około 22 milionów Europejczyków.

Ogólnopolska inauguracja tegorocznych EDD odbyła się w Toruniu i połączona była z obchodami 10 rocznicy wpisania miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie Toruń ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Szereg imprez kulturalnych we wszystkich regionach Polski zaplanowano na drugi i trzeci weekend września (8-9 i 15-16 września). Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

W audycji z cyklu „Sezon na Dwójkę” poświęconej tegorocznym obchodom EDD Hanna Maria Giza rozmawia z Tomaszem Mertą - Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnym Konserwatorem Zabytków. Zaproszony gość opowiada o powstaniu idei zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia kulturalnego Europy i jego początkach. Mówi o organizacji EDD, ich przebiegu i koordynacji. Skupia się też na polskich obchodach imprezy, organizowanych w naszym kraju już po raz czternasty, a także na znaczeniu ich tegorocznego hasła „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. W drugiej części audycji Hanna Maria Giza łączy się z kilkoma ośrodkami regionalnymi, pytając o program wydarzeń kulturalnych, jaki przygotowały. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji.

Europejskie Dni Dziedzictwa, audycja Hanny Marii Gizy, gość: Tomasz Merta - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Sezon na Dwójkę, Program Drugi, 6 września 2007. (26,8 MB)

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni