Kultura

Literatura jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
W "Sezonie" literackim: "Nauczyciele i przyjaciele" prof. Andrzeja Mencwela, "Rozmowy" z Thomasem Bernhardem i "Rzecz o Kornelu Filipowiczu".
Audio

/

Naszym gościem był prof. Andrzej Mencwel - historyk literatury, antropolog kultury, eseista, publicysta, obchodzący w tym roku swe 70. urodziny. Z autorem rozprawy o Brzozowskim i "Wyobraźni antropologicznej" rozmawialiśmy m.in. o jego najnowszej książce "Nauczyciele i przyjaciele" – zapisie spotkań z życiem i dziełem twórców współczesnej kultury polskiej.

 

 

 

 

/

Z kolei o życiu i twórczości austriackiego pisarza Thomasa Bernharda – gorzkiego, pełnego pasji demaskatora, znanego w Polsce choćby ze słynnych adaptacji Krystiana Lupy – rozmawialiśmy z tłumaczką i germanistką Sławą Lisiecką. Ostatnio ukazała się w jej przekładzie książka Thomasa Bernharda "Spotkanie. Rozmowy z Kristą Fleischmann". Wywiady, które tytułowa dziennikarka przeprowadzała na przestrzeni lat z Bernhardem, tworzą swoisty, różnorodny i frapujący, autoportret tego nietuzinkowego pisarza.

 

/

 

Gościliśmy również Tadeusza Nyczka – krytyka literackiego – z którym rozmawialiśmy o książce "Byliśmy u Kornela. Rzecz o Kornelu Filipowiczu". Publikacja ta ukazuje się w dwudziestą rocznicę śmierci znakomitego prozaika, poety, mistrza młodych adeptów literatury. Filipowicza wspominają synowie, przyjaciele, tłumacze i znajomi pisarze, zamieszczono tu także niektóre jego utwory, wypowiedzi, nowele oraz wiersze. Całość uzupełniają nieznane dotąd szerzej fotografie.

 

Audycję z cyklu "Co słychać w literaturze?" przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nobel prawdziwy i wymyślony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 10:09
Carlos Marrodan Casas o twórczości Maria Vargasa Llosy, Eustachy Rylski o swojej najnowszej powieści "Na grobli".
rozwiń zwiń