Kultura

William Stanley Merwin laureatem Nagrody im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:44
Jeden z najważniejszych poetów amerykańskich 2. poł. XX wieku został pierwszym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Audio
William Stanley Merwin
William Stanley MerwinFoto: PAP/EPA

Williama Stanleya Merwina wskazało siedmioosobowe, międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Wolfgang Matz (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

Zdaniem tego ostatniego,  jury stanęło przed trudnym zadaniem. – Po części jest to kompromis, po części los – powiedział Tomas Venclova.

Zadowolenia z nagrody nie krył jej laureat. - Uwielbiam Zbigniewa Herberta jako przyjaciela i jako poetę od chwili, gdy w 1968 roku przybył on do Nowego Jorku, a ja poznałem go w czasie wieczoru autorskiego. Wręcz pokochałem „Selected Poems”, wybór jego wierszy, który wtedy właśnie ukazał się w języku angielskim, nadal zresztą cenię tę książkę i zawsze mam ją na podorędziu. Za dzieło znakomite uważam nie tylko całość poezji Herberta, ale także jego eseje. Wydaje mi się, że ciągle nie został on dostatecznie doceniony jako jeden z największych poetów XX wieku. Jestem głęboko wzruszony, otrzymując  wyróżnienie jego imienia – powiedział W. S. Merwin na wieść o otrzymaniu Nagrody im. Zbigniewa Herberta.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne – przede wszystkim w dziedzinie poezji – nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość Zbigniewa Herberta. Nagroda przyznawana będzie co roku w dziedzinie poezji za całokształt twórczości. Rada Fundacji może także podjąć decyzję, by Nagrodę przyznać dodatkowo w kategoriach eseistyki, przekładu oraz edytorstwa.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

William Stanley Merwin urodził się w 1927 roku. Jest jednym z najważniejszych poetów amerykańskich II połowy XX wieku. Na język polski jego wiersze tłumaczyli m.in.: Julia Hartwig, Czesław Miłosz, Artur Międzyrzecki i Piotr Sommer. Laureat odbierze Nagrodę 3 czerwca 2013 r. w Warszawie.

fundacjaherberta.com/polskieradio.pl, tj

Zobacz więcej na temat: poezja Zbigniew Herbert
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rozpoczęła działalność Fundacja Herberta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 16:54
W przyszłym roku, po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Zbigniewa Herberta - wyróżnienie w dziedzinie poezji.
rozwiń zwiń